Zakup domu jest oczywiście jedną z najpoważniejszych decyzji

By | 27 October 2020
Zakup własnego mieszkania jest oczywiście jedną z najistotniejszych decyzji, które trzeba będzie podjąć w życiu. Większość Polaków nie dysponuje sumami, które pozwoliłyby im na zakup mieszkania bądź domu całkowicie bez udziału kredytu. Z racji tego, że mieszkania, przede wszystkim w dużych miastach są nadzwyczaj drogie, kredyty mieszkaniowe okazują się koniecznością. Ich wybór na rynku jest dziś dość szeroki, dlatego warto jest szczegółowo porównać propozycje poszczególnych banków. W jaki sposób to zrobić? Jak wybrać kredyt idealny dla siebie?

Przede wszystkim, dobrze jest ustalić, jaka suma będzie potrzebna na kupno nieruchomości. Często warto mieć już wybrane mieszkanie, aby w ogóle zacząć starać się o kredyt w banku – . Doskonale, gdy posiada się pieniądze na tak zwany wkład własny, wtedy wiele banków chętniej udziela kredytów. Oferty określonych banków warto porównać pod względem cen, czyli oprocentowania, marży bądź prowizji. Im koszty są niższe, tym korzystniej. W internecie funkcjonują dosyć wygodne kalkulatory kredytowe, które dają szansę na szybkie obliczenie, jak duża będzie kwota kredytu w poszczególnych bankach, przy takiej samej sumie i czasie spłacania. Dzięki nim można łatwo sprawdzić, jaka propozycja – choćby w teorii – okaże się być najbardziej korzystna.

Na dodatek, zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczeń. Bardzo często banki oczekują ich zakupu, co dla kredytobiorcy jest kłopotliwym obciążeniem finansowym. Warto również sprawdzić, czy bank pozwala na szybszą spłatę kredytu bez wymaganych opłat oraz jaki jest opcjonalny okres spłaty. W przypadku kredytów mieszkaniowych

kredyt

Źródło: http://pixabay.com

z reguły klientom zależy na dość długim terminie, niekiedy sięgającym nawet 30 bądź 40 lat.

Jeśli pomimo dokładnej analizy rynku nadal ma się dosyć duże problemy z wyborem doskonałego kredytu, można skorzystać z usług doradcy kredytowego. Oczywiście, dobrze jeżeli jest on polecanym specjalistą, jako że dzięki temu będzie się miało pewność, że jego opinie oraz porady (zobacz obliczanie wynagrodzenia netto) są obiektywne. Taki doradca jest w stanie przedstawić propozycje wielu banków, wskazać ich wady i zalety. Jest to dość przydatne. Zazwyczaj nie oczekuje on od kredytobiorców żadnej zapłaty, jako że wynagrodzenie pokrywa bank, z którym ostatecznie klient podpisze umowę.