Jak tworzone jest żeliwo?

By | 22 June 2018
Historia pokazuje, że jednym z kulminacyjnych sytuacji w rozwoju ludzkości było odkrycie metali. Zaczęto produkować z nich elementy o nadzwyczaj mocnej odporności, jakie z czasem zastąpiły mniej odporne elementy drewniane.

Idealnym przykładem jest koło, które w początkowych czasach istniało w całości drewniane, potem rozpoczęto dodawać do niego elementy metalowe – (Wibroizolatory – Metfix) (obejmę żelazną i wzmocnienia). Następnie człowiek nauczył się lepiej obrabiać żelazo co w konsekwencji zapoczątkowało całościowe wypchanie drewnianych kół. Owe obrabianie metali głównie tyczyło się odpowiedniego ich formowania, odlewania oraz łączenia z różnymi pierwiastkami , co było przyczyną także powstania różnego rodzaju stopów. Owym stopem będzie chociażby żeliwo. Jest to scalenie żelaza z węglem, gdzie normy ustalają minimalną kompozycję węgla jako dwa procenty. Żeliwo powstaje w odlewniach poprzez złączenie tzw. surówki z elementami złomu stalowego – więcej .

Obróbka żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Surówka to półprodukt składający się z przetopionego żelaza,węgla, krzemu oraz fosforu oraz różnych pierwiastków. Sam w sobie nie jest przydatny do niczego z powodu jego kruchości. Zatem jest określany półproduktem, jaki oddawany jest dalszej obróbce. Jak wyżej było napomknięte będzie on scalany ze złomem stalowym, który bywa bardzo trwały jako produkt. Obecnie złom stalowy otrzymuje się poprzez recykling – sprawdź promocje na recykling pcv- www.metal-plast.pl/oferta/skup-odpadow-pvc/ -. Po przygotowaniu właściwych materiałów odlewnia żeliwa przetapia oraz odpowiednio łączy je ze sobą w skutek czego powstaje żeliwo.

Jak możemy zaobserwować żeliwo produkowane jest z półproduktów, które same w sobie nie nadają się do niczego, tymczasem po połączeniu dają końcowy produkt, który obecnie nadzwyczaj powszechnie jest stosowany. Żeliwo przede wszystkim używane jest do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych oraz wszelkiego typu włazów i studzienek drogowych.

Powiązany artykuł:

Jednak to nie będą jedyne wykorzystywania żeliwa. Odlewnia żeliwa w stosunku do popytu wytwarza żeliwo szare, sferoidalne bądź stopowe, jakie następnie wykorzystywane są w przemyśle maszynowym, przemyśle energetycznym lub górnictwie. Żeliwo znalazło sporą ilość zastosowań co pozwoliło na spożytkowanie materiałów zaistniałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.