Domena internetowa jako znak towarowy

Właściciele firm, którzy postanawiają prowadzić własną działalność gospodarczą mogą natrafić na wiele niedogodnych sytuacji – tym bardziej, jeżeli decydują się na sprzedaż w internecie. Jak dbać o ochronę własności intelektualnej i przemysłowej w sieci? I co oznacza to pojęcie?

firma

Autor: istock
Źródło: istockphoto.com
Wszystko to co wytworzy człowiek przy pomocy swojego intelektu, a co jest jedyne w swoim rodzaju, do tej pory niepospolite, nazywamy własnością intelektualną. Są to przeważnie melodie lub inne sygnały dźwiękowe, prace literackie, kompozycje kolorystyczne (logo) oraz znaki towarowe – .
Tym ostatnim może być np. domena internetowa, która przestała być jedynie identyfikatorem dla stron internetowych, a zaczęła też – jako znak towarowy – identyfikować dane towary, usługi oraz przedsiębiorców – znak towarowy. Dlatego osoba, która zak?ochrony (polecamy na tej stronie) sklep w sieci wcześniej powinna sprawdzić czy nazwa domeny – pod którą potencjalny właściciel zamierza prowadzić interes, nie narusza praw do znaku towarowego.

Co trzeba zrobić jeśli zorientujemy się, że ktoś nie przez przypadek upodabnia wygląd swojej strony do naszej? Wówczas powinniśmy ustalić, do kogo należy domena. Po identyfikacji podmiotu , który dokonał naruszenia, właściciel e-sklepu powinien

firma

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

wystosować tzw. list ostrzegawczy, w którym zawarta zostanie krótka argumentacja wskazująca na fakt naruszenia praw.

Kliknij, na tej stronie jest faktycznie ta treść (http://www.bankrumia.pl/oferta/oferta-dla-rolnictwa/), która z pewnością Cię bardzo zaintryguje! Znajdziesz w tamtym miejscu wiele interesujących informacji.

Coraz bardziej popularne wykorzystywanie internetu w prowadzeniu działalności gospodarczej sprawia, iż wzrasta liczba przypadków bezprawnego wykorzystania cudzej renomy, marki czy znaku towarowego. Na ogół podmioty decydują się na to, chcąc się promować tudzież działać na niekorzyść konkurenta. Nieuczciwa konkurencja polega np. na używaniu domen zawierających cudze znaki towarowe – nieuczciwa konkurencja. Stosuje się je dla zwiększenia zainteresowania własną stroną www. Wiedzmy jednak, że polskie przepisy są tak sformułowane, iż pozwalają na zakwalifikowanie sprecyzowanych działań jako czyny nieuczciwej konkurencji a także na zastosowanie odpowiednich sankcji za tego typu wykroczenia. Warto więc dochodzić swoich praw.