Badania rynku tanie i skuteczne jak nigdy wcześniej

Dzisiejszy konkurencyjny rynek powoduje, że w dłuższej perspektywie czasu pozostaną na nim tylko firmy świadome oczekiwań i potrzeb aktualnych oraz potencjalnych klientów. Zalecanym sposobem na poznanie tych potrzeb są wszelkiego rodzaju badania rynku. Wśród najczęściej przeprowadzanych należy wymienić między innymi badania: satysfakcji klientów, rozpoznawalności marki, wyników szkoleń, użyteczności stron internetowych.

Ankiety przez internet

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z najbardziej polecanych narzędzi służących do odkrycia zdania klientów jest ankieta. Jest ona znanym od lat narzędziem, które polega na tym że respondent dostaje do wypełnienia kwestionariusz z pytaniami półotwartymi, otwartymi lub zamkniętymi. Rozróżniamy wiele rodzajów ankiet np. telefoniczne, pocztowe, czy ankiety online .

W czasach coraz powszechniejszego dostępu do sieci coraz większą popularność zyskują instrumenty, które umożliwiają gromadzenie informacji online. Takie podejście do tematu niesie za sobą dużo benefitów niedostępnych w starych metodach badania (nasz serwis www) opinii.

Nowoczesne badania opinii

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, niższe koszty. Redukuje się liczba kosztów dotyczących obsługi badanych respondentów. Jednocześnie maleje czas niezbędny do zgromadzenia odpowiedzi. Dzięki temu mamy bieżący dostęp do aktualnych wyników, które ciągle napływają do systemu. Poprawia się jakość ankiet oraz rośnie ich liczebność.

Dzieje się tak gdyż ankietowani uzupełniają je z wykorzystaniem internetu w dogodnym dla siebie miejscu, gdy sami mają na to czas i ochotę, a nie wtedy gdy zagadnie je ankieter. Ułatwia to przeprowadzanie badań na tematy uznawane przez respondentów za wstydliwe. Na potrzeby wykonywania ankiet używa się też w coraz większym stopniu telefonów komórkowych.

Ankiety online to także wielkie uproszczenie pracy przy analizie zgromadzonych wyników. System pozwala na szybkie generowanie raportów, które można analizować z użyciem wielu narzędzi np. tabel. Dzięki temu łatwiej zauważyć, skomplikowane często, powiązania pomiędzy poszczególnymi wynikami.