Jak zrobić dobre zdjęcia aparatem kompaktowym, żeby wyszły odpowiednio?

Poruszone zdjęcia to koszmar mało obeznanych fotografików. Starczy lekkie drżenie rąk spowodowane dla przykładu wejściem na wieżę widokową lub podejściem pod górkę, żeby w trakcie wykonywania zdjęcia poruszył się też aparat i w efekcie uchwycony obraz trafi do kubła. Producenci aparatów fotograficznych próbują ograniczyć ten nieprzyjemny efekt, wykorzystując tzw. stabilizatory, jakie redukują drgania.

W kompaktowych aparatach nie ma możliwości ręcznego ustawiania ostrości, stąd należy zdać się na autofocus. W niedrogich sprzętach samoczynne nastawianie ostrości musi jednakże chwilkę potrwać. Dlatego niezbędne jest wyrobienie w sobie nawyku – najprzód delikatnie naciskamy spust migawki, dając czas autofocusowi na zrealizowanie swojej pracy.

Jeżeli na wyświetlaczu ujrzymy, że ostrość jest już skonfigurowana, można spust migawki docisnąć do końca. W bardzo wielu najnowszych modelach kompaktów wytwórcy umieszczają wiele ponadplanowych funkcji upraszczających wykonywanie zdjęć. Należy do nich przykładowo funkcja wykrywania zmrużonych oczu czy funkcja śledzenia ruchu.

Pomocna do fotografowania w trakcie sportowych aktywności jest funkcja śledzenia ruchu – ostrość będzie przemieszczać się wraz ze śledzonym celem (na przykład rowerzysta czy narciarz).

Nad kadrem dobrze jest chwilę pomyśleć nie tylko wówczas, gdy używamy cennej lustrzanki. Zasady (zobacz kuroniowka po macierzyńskim) komponowania obrazu znane są od setek lat a przy okazji aparatów kompaktowych dostajemy dodatkową pomoc w postaci linii dodatkowych. Linie pomocnicze nie jedynie pozwalają na kadrowanie równolegle do krajobrazu (nie ma rezultatu pochylonego morza), ale pozwalają na rozlokowanie kadru podług reguły trójpodziału.

Ogólnie nie bójmy się robić zdjęć oraz róbmy ich sporo. Nawet, jeżeli sporą część z nich potem wyrzucimy, te które pozostaną warte będą pokazania innym. Pamiętajmy też, iż nasza praca będzie dobrze doceniona przez innych, jeżeli będzie dobrze przedstawiona.

Po powrocie z wakacji należy obowiązkowo dokonać wyborów zdjęć, a kiedy chcemy na ich pokaz zaprosić przyjaciół – ograniczmy ilość zdjęć maksymalnie do stu. Nie ma nic gorszego niż być zmuszanym do oglądania tysiąca marnych zdjęć. Najlepsze fotografie warto wydrukować. Jeżeli chodzi o drukowanie zdjęć zajmie się tym drukarnia cyfrowa.