Sprawdzanie finansów w firmach

Praktycznie każdy, kto ma własną firmę musi zadbać o kilka ważnych dla jej rozwoju spraw. Rzeczą najważniejszą jest oczywiście utrzymywanie na właściwym poziomie jakości usług albo produktów, współpraca z klientami, ale również pilnowanie w firmie właściwej kondycji finansowej. Wielu właścicieli doskonale radzi sobie z dwoma pierwszymi sprawami, niestety trochę zaniedbując kwestie finansowe.

Finanse w MŚP

Autor: kate hiscock
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna na pierwszy rzut oka w spółce wszystko funkcjonuje jak należy, przelewy są na czas regulowane i nie ma żadnych finansowych zatorów. Finansowe sprawozdanie, które zgodnie z ustawą o rachunkowości duże przedsiębiorstwa muszą zrobić, wykazuje że wszystko jest w jak najlepszym porządku, lecz jeśli ktoś będzie chciał być pewnym co do stanu finansów firmy, to pożądane jest, żeby przeprowadzić dokładny audyt (więcej szczegółów) finansowy.

Wielu właścicieli bardzo się obawia audytu, traktując to jako kolejną kontrolę w firmie. Ale w rzeczywistości zadaniem audytorów nie jest donoszenie na nieprawidłowych rzeczy do organów skarbowych, lecz głównie szczegółowe sprawdzenie firmowych finansów i pomoc w rozwiązaniu różnych problemów finansowych i księgowych.

Czy masz pytania odnośnie do opisywanej tematyki? Jeśli tak, to wejdź tu i poznaj informacje (https://abk.pl/o-akademii/) na przedstawiane zagadnienie – niewątpliwie będą one niesamowicie ciekawe.

Sektor MŚP a finanse

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Odpowiednio wykonany audyt zaprezentuje właścicielom pełny stan finansów firmy, będą się mogli też dowiedzieć, czy wszystkie procedury są prowadzone w zgodzie z obowiązującymi przepisami i standardami. Jeśli audytorzy odszukają mniejsze lub większe nieścisłości, to z reguły zaproponują odpowiednie środki w celu ich eliminacji. W przypadku większych firm, spełniających dane wymagania, badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta jest wymagane. Bezpośrednio to wynika z ustawy o rachunkowości i nie ma możliwości zrezygnowania z niego bez odpowiedzialności za to.

Jak wykazują badania, powiększająca się grupa małych firm również decyduje się na wykonanie finansowego audytu. Kontrola przez niezależnego specjalistę da im wiedzę na temat stanu swojego przedsiębiorstwa i pozwala na poprawę wydajności działań i ustabilizowanie finansów, a w efekcie końcowym sprawi, że firma lepiej się będzie unowocześniać.