Kilka informacji o obowiązkach pracownika

Obecnie praca w przedsiębiorstwie to już nie tylko przychodzenie na własną zmianę od 8 do 16 i czekanie na ostatnią godzinę i wyjście z zatrudnienia. W dobie Internetu, masowych mediów i natychmiastowej komunikacji każda pracująca osoba reprezentuje własną firmę również po pracy, szczególnie, jeśli jest na wyższym lub managerskim stanowisku.

Spędzając sporo czasu w internecie warto namyślić się dwa razy, czy spraw które publikujemy i piszemy nie będą w jakikolwiek sposób niekorzystne dla naszej przedsiębiorstwa i lub nasza postawa nie stawia jej w złym świetle. Należy jednak wiedzieć też, jakie posiadamy prawa jako zatrudnieni i jakie obowiązki ma nasz pracodawca wobec swoich pracowników.
pieniądze - widok

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo popularnym przypadkiem nadużyć ze witryny pracodawców jest wykorzystywanie na stronie firmowej i materiałach reklamowych naszych zdjęć.

Sprawdź bez obaw ten link – umieszczone tu uwagi z witryny zapewne okażą się dla Ciebie interesujące – dotyczą pokrewnej problematyki.

Do takiego wymagana będzie zgoda na zastosowanie wizerunku podpisana poprzez pracownika. Tylko wtedy pracodawca będzie mógł w całości legalnie wykorzystywać nasz wizerunek do promocji własnej firmy. Dzięki czemu będziemy mogli posiadać wpływ na to, w jakich punktach pojawią się własne zdjęcia. Jeżeli jednak nie posiadamy ochoty upubliczniać naszego wizerunku , to nie ma obowiązku podpisywania tej zgody, a raz podpisaną zawsze wolno wycofać.

Osiedle mieszkaniowe Ogrody Bielańskie

Autor: UBM
Źródło: UBM
Kolejnym często pomijanym aspektem przy zatrudnieniu jest sprawa podań o pracę. W dobie pisania CV będzie to dokument już trochę przestarzały, jednak w pewnych zawodach nadal stosowany. Należy przed napisaniem takiego podania sprawdzić, niczym wygląda wzór podania o pracę , by złożyć u naszego pracodawcy dobrze wypełniony dokument.
W jaki sposób wygląda sytuacja z pracą w nadgodzinach?
Nadgodziny to naturalnie temat drażliwy dla każdego pracownika. Nikt nie przepada za za długim siedzeniem w firmie. Toteż polskie prawo zatrudnienia niezwykle precyzyjnie mówi, jak pracodawca może poprosić pracownika o pracę w nadgodzinach i w jaki sposób ma być wypłacane za to wynagrodzenie. Sytuacjami szczególnymi dla pracy w nadgodzinach jest na przykład remanent w markecie, koniec okresu rozliczeniowego w księgowości czy sprawa kryzysowa na rynku.
Kończąc, idąc do zatrudnienia warto znać własne prawa.

remanent)ak–>

Im więcej wiemy o prawie pracy, tym lepiej możemy się poruszać w negocjacjach z pracodawcą. W końcu idea nieznajomość prawa szkodzi ciągle będzie autentyczna. Nie wolno jednak popadać ze skrajności w skrajność. Nasz pracodawca to też człowiek i od czasu do czasu można zrobić dla niego normalną, ludzką przysługę.