Jak zatrudnić załogę kierującą w firmie

Zarządzanie przedsiębiorstwem nie jest łatwym zadaniem, wymaga fachowej wiedzy i praktyki z zakresu ekonomii, zarządzania jak też logistyki. Osoba zajmująca stanowisko menadżerskie musi też mieć zdolności przywódcze i organizacyjne. Studenci ekonomii na pierwszym roku dowiadują się, iż dobry menadżer może zarządzać każdym przedsiębiorstwem. To prawda, acz oczywiście znajomość specyfiki zakładu, jakim ma się kierować jest ponadprogramową zaletą.

pracownicy

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Manager nie musi być właścicielem przedsiębiorstwa. Częstokroć jest to najęty profesjonalista który ma do zrealizowania konkretne zadanie, maksymalizacje zysku przedsiębiorstwa poprzez przeróżne działania oraz bieżące kierowanie przedsiębiorstwem. Zatrudnienie profesjonalisty łączy się z sygnowaniem umowy. Z punktu widzenia prawnego kontrakt taki podobny jest do umowy zlecenia. Orzeczenia Najwyższego Sądu Administracyjnego jasno precyzują, iż umowa ta ma charakter cywilny analogiczny do umowy zlecenia, posiada jednakże dużo szerszy zakres. Jednym z problemów jakie stoją przed uczestnikami umowy będą podatki.

Kontrakt menedżerski z VAT często wykorzystuje się w przypadku gdy umowa wspomniana podpisana jest z podmiotem gospodarczym, w takim przypadku traktuje się taką umowę jak zwykłą usługę (podobnie jak zleca się usługi księgowe zewnętrznej firmie).

Jeśli pragniesz pogłębić swą wiedzę w tej tematyce, to czytaj tu pensja brutto następne treści. Należy kliknąć w podany link.

Trzeba za tą usługę zapłacić stosowny podatek. Kontrakt (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-ile-wynosi-calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika) menedżerski z VAT poza określeniem stawki podatku zawiera także inne regulacje, między innymi wachlarz obowiązków i praw menadżera, strategie oceny pracy i dalsze, często szczegółowe rozwiązania.

pracownicy

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Co zrozumiałe nie jest to umowa podlegająca ustawie o prawie pracy, nie stosują się więc wprost jego przepisy do tego rodzaju umów, jednakże nic nie ma na przeszkodzie by kontrakt menedżerski z VAT mieścił regulacje podobne (np. długość urlopu czy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy sprecyzowany w sposób odpowiadający obydwu stronom umowy). Umowa ta standardowo zawiera klauzulę o zakazie konkurencji. Obliguje ona menadżera w zamian za trochę wyższe pobory czy inne przywileje do niezatrudniania się u konkurencji przez określony czas (z reguły 5 lat) po wygaśnięciu kontraktu. Zabezpiecza to firmę przed wykorzystaniem informacji jakie mógłby posiadać manager. Szczegółowe informacje pozyskasz z .