Jak sprawnie dostać własne fundusze

Każdy przedsiębiorca powinien uporać się z tym samym kłopotem: w jaki sposób efektywnie ściągać długi za nie zapłacone faktury. W istocie prowadzenie własnej firmy wiąże się z ryzykiem, jednak obecny model gospodarki rynkowej wciąż posiada wiele luk, stąd też są to problemy, które szybko nie zginą i są zmorą praktycznie każdej branży.

Portfel, pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Aktualnie wszystkie firmy, które egzystują na globalnym rynku są od siebie praktycznie uzależnione, ponieważ jest to standardowy sposób współpracy. Każdy ma swojego kontrahenta.

Jeżeli opisywany temat okazuje się dla Ciebie interesujący, to poczytaj także (http://www.stern-przysiegly-holenderski.pl/praca-tlumaczy-przysieglych-jezyka-niderlandzkiego-w-dobie-pandemii-covid-19/) więcej informacji na podobne zagadnienia, które będą dla Ciebie niesamowicie pasjonujące.

Oczywiście jeżeli funkcjonujemy w usługach, prościej nam jest zachować płynność finansową, gdyż sięgamy bezpośrednio do portfeli klientów. Przeważnie znacznie gorzej mają firmy, których funkcjonowanie opiera się głownie na działalności typu B2B. Wówczas należy skontrolować gruntownie z jaką firmą mamy do czynienia, nim podpiszemy pierwszą fakturę.

Oczywiście większość usługodawców stara się systematycznie płacić faktury, gdyż uczciwość jest bardzo cenioną cechą w biznesie i na pewno trzeba mieć pozytywną opinię wśród kontrahentów. Jednakże zdarzają się również podmioty gospodarcze, które wielokrotnie mają trudności finansowe i nie płacą swoim kontrahentom zgodnie z umową. Również często niewypłacalność jednej z firm może implikować bankructwo drugiej.

monety

Autor: daveynin
Źródło: http://www.flickr.com

Wtedy windykacja należności to niestety kłopotliwa konieczność. Oczywiście jeśli należność jest niewielki możemy z początku sami spróbować go odzyskać. Windykacja należności we własnym zakresie może być skuteczna pod warunkiem, że mamy świadomość, jak ją przeprowadzić. W takiej sytuacji należy skorzystać z bazy gotowych pism, sporządzonych przez renomowanych prawników. Dostęp do takiej bazy oferuje wiele firm windykacyjnych, wystarczy tylko opłacić abonament i można samemu wydrukować gotowy wezwanie do komornika. Jest to stosunkowo funkcjonalny i ekonomiczny sposób ściągania długów. Naturalnie w przypadku większych sum oraz ilości dłużników warto zatrudnić kancelarię komorniczą, która będzie działać w naszym imieniu. Chociaż jest to znacznie kosztowniejsza usługa, jednak odzyskiwanie długów za pośrednictwem kancelarii widndykacyjnej przeważnie jest bardziej efektywne.