Transport towarów z Chin. O czym koniecznie pamiętać?

Handel to zajęcie, które jest niemal tak stare jak sama ludzkość. Z początku była to z reguły transakcja bardziej polegająca na wymianie określonych rzeczy. Jedna strona miała coś czego potrzebowała druga i na odwrót. Handel zawsze niewątpliwie wiązał się z konkurencyjnością, natomiast tym bardziej dziś ta konkurencja jest wielka. Już ciężej przebić się z własnym pomysłem na biznes, gdyż rynek jest dosyć mocno przesycony wszelkimi towarami i usługami. Dlatego trzeba się jakoś odznaczać oraz być atrakcyjniejszą firmą dla klienta aniżeli konkurencja. Niewątpliwą zaletą dla ewentualnych klientów jest niższa cena. Z tego też powodu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na import z Chin. Jak przedstawia się taka współpraca i jakiego rodzaju formalności trzeba załatwić?

towar

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy być czujni już na etapie negocjowania z dostawcą z Chin i dokładnie określić wszelkie szczegóły, łącznie z potrzebną dokumentacją. Trzeba mieć na uwadze to, że musimy dostarczyć całość dokumentacji w oryginałach jeszcze zanim nasz towar (polecamy nasz serwis www) zostanie dostarczony do granicy z Polską. Jednak by dostać komplet dokumentów od strony chińskiej trzeba – adres tej strony – zapłacić całość za towar. Z tego powodu musimy mieć przygotowaną całą sumę. Nawet jak chcemy rozbić płatność na raty, to opłacenie całości i tak musi nastąpić w dosyć krótkim czasie. W przypadku gdy w grę wchodzi spedycja kolejowa, tego typu transport zajmuje około dwóch tygodni. Dlatego nie jest to aż tak dużo czasu na zrobienie opłat oraz otrzymanie dokumentów, więc całość musi być wykonana dość sprawnie.

dokumenty przewozowe

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia całości potrzebujemy konkretnych dokumentów. Ważne żeby były one w języku angielskim. Musimy załatwić list przewozowy, fakturę za towar. Tutaj istotne jest żeby faktura zawierała niezbędne informacje takie jak, nazwę towaru, ilość sztuk, cenę za pojedynczą sztukę towaru, wartość całej dostawy, sposób dostawy, informację odnośnie tego skąd pochodzi towar, jak również jego wagę netto oraz brutto. Prócz tego potrzebny będzie też dodatkowy dokument, a konkretnie świadectwo pochodzenia (np. import z chin). Trzeba bowiem zdawać sobie z tego sprawę, iż niektóre towary dzięki takim informacją mogą mieć obniżone opłaty celne. Jak jednak nie jesteśmy pewni co do wszystkich wytycznych dobrze będzie skontaktować się z agencją celną. W ten sposób nie będziemy narażeni na niepotrzebne opłaty wynikające z opóźnień. Takie opóźnienia wiążą się bowiem z dodatkowymi opłatami za magazynowanie towarów, jakie musimy w jakimś miejscu ulokować czekając na odpowiednie dokumenty.