Jakiego typu formalności wiążą się z założeniem swojego biznesu?

W czasach, kiedy znalezienie pracy jest coraz trudniejsze szansą na porzucenie bezrobocia może być założenie własnego biznesu. Zakładanie firmy wiąże się rzecz jasna z najróżniejszymi formalnościami. Całe szczęście nie są one zbytnio skomplikowane.

człowiek biznesu

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Jak założyć firmę jednoosobową? To pytanie często zadają sobie osoby, które planują otworzyć własną działalność gospodarczą. Postaramy się w miarę możliwości znaleźć odpowiedź na pytanie jak założyć firmę jednoosobową. By móc otworzyć działalność gospodarczą, należy w pierwszej kolejności swoją działalność zarejestrować. (Dokładne informacje: Prowadzenie działalności rejestruje się w urzędzie miasta bądź gminy, dostarczając w tym celu prawidłowo wypełniony wniosek. Po dokonaniu rejestracji działalności każdy , kto zdecydował się na założenie firmy ma obowiązek wystąpić o nadanie mu numeru REGON , a także numeru identyfikacji podatkowej znanego jako NIP. Numer REGON będzie potrzebny między innymi do regulowania składek do ZUS. Jednym z druków wydawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest druk ZUS Z-3.

Kliknij zamieszczony poniżej odsyłacz prowadzący do podobnego omówienia – ono bez wątpienia też będzie dla Ciebie niebanalne.

Wspomniany ZUS Z-3 jest drukiem niezbędnym do ustalenia wysokości zasiłku chorobowego. Więcej informacji o wcześniej wspomnianym druku znajdziecie tutaj: ZUS z-3.Osoby, które zostały zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie na pewno pragną poznać wysokość swojego wynagrodzenia netto. Tymczasem ogromna część pracodawców podaje wynagrodzenie brutto. Kwota brutto jest wyższa od wynagrodzenia netto, jeśli nie wiemy jak obliczyć wynagrodzenie netto w chwili otrzymania wynagrodzenia od pracodawcy możemy czuć się niemile zaskoczeni. Na nasze konto zostanie wpłacone mniej pieniędzy niż podano w umowie. Jak obliczyć wynagrodzenie netto – takie pytanie stawia bardzo wielu pracowników. Z pomocą przychodzi w tej sytuacji globalna sieć komputerowa. W tym przypadku warto zajrzeć tutaj: jak obliczyć wynagrodzenie netto.

ludzie w pracy

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba tylko w wyszukiwarkę internetową wprowadzić nasze pytanie, by po kilku minutach uzyskać adresy kilku czy też kilkunastu stron, które pozwalają w ciągu kilku chwil dokonać przeliczenia wynagrodzenia brutto na netto. Należy oczywiście wiedzieć, jak wysokie składki osoba nas zatrudniająca odprowadza za nas na ubezpieczenie zdrowotne, jakie na wypłacaną w przyszłości emeryturę, ale też jak wysoką potrąca nam zaliczkę na wynikający z przepisów prawa podatek dochodowy. Od kwoty brutto wypłacanego wynagrodzenia trzeba bowiem odliczyć wskazane składki oraz zaliczkę na podatek. Z pomocą programu ustalenie wysokości wynagrodzenia do ręki nie nastręcza żadnych trudności.