W jakim terminie powinno się aktualnie okazywać fakturę do paragonu?

Z roku na rok przybywa nam przepisów. Każdy biznesmen prowadzący własną działalność gospodarczą musi ciągle być na bieżąco w kwestiach księgowo-prawnych. Nie jest prosto połapać się w ciągłych zmianach, toteż mało kto decyduje się na założenie własnej firmy. W Internecie można niemniej wyszukać wiele informacji na ten temat.

Rachunek

Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Działają fachowe portale, które oferują rzetelną wiedzę z dziedziny finansowej. Wystarczy wpisać w Google frazy: zwolnienie z kasy fiskalnej , faktura na podstawie paragonu lub obowiązek podatkowy, tak aby niniejsze informacje zdobyć. W tym artykule zostanie podjęta kwestia czasu, w jakim aktualnie każda firma ma powinność wystawić fakturę do paragonu.Na początku należy uściślić kwestię wystawiania faktury i paragonu. Otóż każdy biznesmen ma zobowiązanie okazywać paragon kontrahentowi, który jest osobą prywatną, jak i temu, kto prowadzi własną firmę. Jeżeli nie zostanie wystawiony paragon, to przedsiębiorca który tego zaniedba naraża się na poważne konsekwencje, ponieważ popełnia wykroczenie zgodnie z „Kodeksem karnym skarbowym”. Wtedy zostają na niego narzucone kary pieniężne. Podobnie rzecz ma się co do wydania faktury VAT. Jeśli nabywca zażąda jej wydania, to sprzedawca ma zadanie spełnienia żądania klienta. W przypadku nie wypełnienia owej prośby handlarz popełnia czyn zabroniony, które normuje ten sam „Kodeks karny skarbowy”.

pełna treść)gebreak–>

Wobec tego do kiedy handlowiec musi wystawić wymienioną fakturę VAT?

Do roku 2013 nie było konkretnej odpowiedzi na tak postawione zapytanie. Otóż możliwe było działanie w dwojaki sposób wobec sprzedawcy, któremu wystawiło się paragon, a on zażądał wydania faktury. Można było wystawić mu ją w terminie do 7 dni od wydrukowania paragonu. Ten termin był unormowany przez zasady ustawy o VAT. Można było także wystawić fakturę nawet do trzech miesięcy od wydania danego paragonu. Ten czas z kolei normowały zasady ordynacji podatkowej. Wielu fachowców ten drugi termin wskazywała jako akuratny. Teraz przepisy są sprecyzowane i każdy handlarz ma taki obowiązek w terminie 90 dni. Po ich upływie może, ale nie ma konieczności.
Czytaj też