Rozliczenie składek ZUS przez przedsiębiorcę – o czym wskazane jest wiedzieć

Każdy przedsiębiorca musi płacić składki ZUS, więc powinno dowiedzieć się w jaki sposób wolno dokonać takiego rozliczenia. Okazuje się, że mamy do wyboru dwa różne sposoby na odliczenia składek zus. Zdołamy pomniejszyć zysk o opłaty zapłacone na ubezpieczenie społeczne bądź możemy ująć je w kosztach. Pewno musimy zastanowić się nad tym, która z opcji okaże się bardziej korzystna.

dokumenty podatkowe

Autor: Manchester City Library
Źródło: http://www.flickr.com
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą obowiązkowo powini posiadać ubezpieczenie wypadkowe, emerytalne i rentowe, chociaż ochotniczo zdołają zdecydować się także na ubezpieczenie chorobowe. Przedsiębiorcy, jacy nie korzystają z opodatkowania ryczałtowego mogą zdecydować się (do sprawdzenia na tej stronie) na odliczenie zus na dwa przeróżne sposoby – poprzez zaliczenie do kosztów osiągnięcia przychodu oraz poprzez odliczenie od zdobytego dochodu. Też nowiutkie przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na odliczenia składek zus w ten sposób.

Pożądane byłoby starannie przeanalizować swoją sytuację oraz zastanowić się, jaki sposób odliczeń będzie dla nas lepszy oraz bardziej korzystny. Jeżeli uzyskany przez nas dochód pozwala na odliczenie składek w całości, wtenczas wybór nie jest aż tak ważny, ponieważ wszelka odmiana odliczenia będzie dla nas tak samo wartościowa. Jeżeli jednak mamy zysk, który nie pozwala na pełne odliczenie składek ZUS, wówczas składka zus do odliczenia od kosztów osiągnięcia przychodu, mogą przyczynić się do zaistnienia straty. Jednak powstałą stratę podatkową można odliczyć w następnych latach podatkowych. Jeżeli okaże się, że przychód wcale nie występuje, wtedy biznesmen traci prawo do odliczenia składek w kolejnych latach, wobec tego powinno się pomnieć, że w takiej sprawie prawo do odliczeń nie przechodzi na kolejny rok. Czyta też .

klawiatura

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby uważnie zbadać sytuację swego przedsiębiorstwa, zanim zdecydujemy się na konkretną formę odliczania składek. Do kwestii tej niewątpliwie nie powinno się podchodzić pospiesznie i nierozważnie. Sprawdź również .