Powinniśmy zapoznawać się z prawami i obowiązkami, które nam przysługują, bowiem jest to przydatne w codziennej pracy

Badania pokazują, że wielu uczniów szkół nie posiada niezbędnej wiedzy dotyczącej zagadnień prawnych, ekonomicznych i tym podobnych. Pomimo że w placówkach edukacyjnych są prowadzone lekcje jak chociażby podstawy przedsiębiorczości, to jednak nie wystarczają one do tego, aby młody obywatel wchodząc na rynek pracy wiedział, co dokładnie kryje się za rozmaitymi obcobrzmiącymi nazwami, np. z zakresu prawnego. Nie warto liczyć na to, że w czasie swojego życia młode osoby nadrobią zaległości, jako że w praktyce okazuje się, że wielu z nich popełnia pod tym względem błędy także jako dojrzałe już osoby.

pracownicy

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo często bywa więc i tak, że jako dorośli ludzie nie znamy na przykład najważniejszych praw pracowniczych i analizujemy czy skrócenie okresu wypowiedzenia (sprawdź szczegóły) w naszym przypadku mieści się w normach lub systemy lojalnościowe co robić, aby móc ubiegać się o dodatkowe wolne. Niektórzy mają już na ten temat wiedzę, ale tak samo sporo osób nie ma pojęcia co w takim wypadku robić. Co więc można zrobić, by było lepiej? Z pewnością warto zainwestować pieniądze w kampanie reklamowe, które uświadamiałyby młodych i wszystkie nieobeznane osoby, że warto zapoznawać się z prawami i obowiązkami, które nam przysługują, bowiem z takiej wiedzy wynikają wyłącznie same korzyści.

Wewnętrzny opór, jaki odczuwa wiele osób, skutecznie odpycha od podjęcia jakichkolwiek działań w kierunku zmienienia tej mało korzystnej sytuacji Niekiedy proste umiejętności, takie jak np. oblicz netto z brutto, (przenieś się tutaj) mogłyby nam zdecydowanie bardziej ułatwić życie, o ile wiem jak to zrobić. Nie da się ukryć jednak, że nie każdy z nas potrafi sobie poradzić nawet z prostymi zadaniami tego typu.

Jeżeli jest tak, że znajdujemy się w bardzo złej sytuacji i sami nie wiemy, jak sobie dać radę, a dodatkowo mamy niezbyt przychylnego szefa, to dobrym pomysłem będzie odwiedzenie kancelarii prawnej, gdzie dowiemy się, jakie prawa nam przysługują i co w praktyce możemy zrobić, by rozwiązać swoje problemy, które zaistniały. Innym razem nie mamy pojęcia, czy dana darowizna obciążona będzie podatkiem, bądź też jak można w pełni legalnie sprzedać swój kawałek ziemi. Wiadomym jest, że nie będziemy wiedzieć wszystkiego, stąd też nie bójmy się pozyskiwać wiedzy z innych źródeł i pukać do drzwi fachowców, takich jak na przykład prawnicy.