Jak wygląda zmiana w organizacji? Do czego się odnosi i jak należy ją przeprowadzać z sukcesem dla organizacji i osób w niej pracujących?

Kiedy zachodzi zmiana organizacyjna w przedsiębiorstwie, to musimy się przygotować na wiele przekształceń. Takie zmiany istniejącego układu firmy mogą dotyczyć całości lub jakiejś części. Zmiana przewiduje jednocześnie efekty tych przekształceń. Może nastąpić wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba jej wprowadzenia. Zarządzanie zmianą w organizacji to również umiejętność dopasowania tempa zmian jak również metod, jakie wprowadza się do ulegających zmianie cały czas zapatrywań pracowników firmy.

biznes

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com

Wiedza odnośnie funkcjonowania organizacji, jak również znajomość problematyki przemian pozwala na wyciągnięcie wniosków, co do sposobów zrealizowania zmian, dzięki czemu można wypracować model procesu zmian. Przeprowadzanie modyfikacji w organizacji to o tyle kwestia ciężka i skomplikowana, że wymaga od osób kierujących nią nie jedynie wiedzy o tendencjach otoczenia i zachowaniu pracowników, lecz także wiadomości odnośnie procedury wprowadzania zmian. Zarządzanie zmianą w organizacji to wiele ważnych etapów. W pierwszym z nich ma miejsce duża destabilizacja, ale jest ona konieczna, aby organizacja mogła ulec zmianie.

Czy szukasz na danej witrynie (www.el-ksiegowosc.pl/) czegoś wyjątkowo zajmującego? Zapraszamy więc do następnego wpisu. Należy jedynie kliknąć w ten link.

Odmrożenie tego rodzaju wiąże się ze stworzeniem niepokoju oraz skupionego wokół niego przekonania, że obecny stan nie gwarantuje zamierzonych rezultatów. Po takiej fazie pojawia się etap, w jakim wprowadzane są planowanie zmiany. To tak zwany etap przejściowy, kiedy ludziom trzeba zapewnić wsparcie psychologiczne. Czasem do takiego etapu zatrudnia się firmy, jakie świadczą usługi konsultingowe, dzięki czemu możemy lepiej zapanować nad tym okresem Pracownicy podczas tego etapu czują niepokój, firma więc powinna zapewnić osiągnięcie nowej percepcji, dzięki jakiej prościej możemy zrozumieć oraz zaakceptować zmianę.

firma

Autor: FoodBankCENC.org
Źródło: http://www.flickr.com

Zachodzi tu mechanizm redefiniowania naszej konstrukcji osobowej, więc w ostatecznej grupie zaszczepia się nowe wartości, normy oraz zachowania, z nimi członkowie organizacji muszą zacząć się identyfikować. W trzecim oraz ostatnim etapie utrwalane są nowe wzorce zachowań do momentu, aż będą normą postępowania. Musi pojawić się gwarancja, iż nie nastąpi regres do stanu sprzed zmiany, więc używane są wtedy mechanizmy wspierające i wzmacniające. Tak przeprowadzona zmiana, ma spore szansę na pozytywny rezultat. Natomiast należy pamiętać, iż doświadczenia w takiej dziedzinie odgrywa znaczącą rolę.