W jaki sposób uzyskać praktyczne wiadomości o konkurencji?

Dziesięciolecia rozwijania się przemysłu sprawiły, że w wielu dziedzinach gospodarki rozwinęła się również konkurencja i konieczność jej badania. W dzisiejszych czasach tworzy się rzadko spotykane wcześniej podmioty gospodarcze, które mają na celu zdobywanie wielu ważnych informacji i przekazanie za opłatą ich firmie konkurencyjnej. Przez to dział marketingu lub produkcji dowie się o tym, jak przyczynić się do obniżenia sprzedaży u konkurencji. Podmiot tego typu to tzw. wywiadownia gospodarcza.

Spotkania biznesowe

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy, które zgaszają się do takich wywiadowni chcą kupić rozmaite raporty handlowe o tym, jak dana firma działa . Dzięki takim informacją można bardzo mocno obniżyćadwokatem (zobacz strona tutaj)?ć pracy konkurencji albo też wykorzystać czyjąś wiedzę, która jest praktykowana w innej firmie.

Wywiadownie tego typu powszechne są od dawna. Zbieranie wiadomości handlowych o innych firmach zwiększyło się wraz z rozwojem przemysłu w dziewiętnastym wieku. Jako pierwszy stworzył taką firmę Eugene–François Vidocq. Mężczyzna ten sam kiedyś zajmował się działalnością przestępczą. W chwili obecnej pole działania takiej firmy jest bardzo szeroki. Przygotowany raport powinien zawierać nie tylko dane adresowe, czy historię oraz zakres świadczonych usług, ale też wiadomości o kontrahentach czy wypłacalności itp. Jakościowe wywiadownie handlowe podejmują rozmaite działania, które jednak muszą być legalne. Od czasu do czasu jednak dochodzi do sytuacji, że nieuczciwa konkurencja nie korzysta tylko z dobrowolnie dostępnych wiadomości, ale zaczyna działać o charakterze szpiegostwa przedsiębiorczego. Nazwa ta nie bez przyczyny nawiązuje do działań wojskowych, bowiem podobnie jak w siłach zbrojnych zdobywa się za wszelką cenę ważne informacje o innych firmach, ich technologiach produkcji i innowacjach technologicznych. Związane są z tym liczne zagrożenia.

Bogate firmy wydają bardzo dużo pieniędzy na sprawdzanie czy np. nie założony jest gdzieś podsłuch itp. Z drugiej strony natomiast możemy znaleźć przedsiębiorstwa, które płacą za podkładanie takich podsłuchów. Koniecznym jest pamiętać, że takiego typu działania są ścigane przez policję i grożą za nie ogromne kary, nie tylko finansowe.