W jaki sposób szybko i prosto zarządzać książkami w bibliotece?

Biblioteka to instytucja, której działanie uzależnione jest od wielu różnorodnych elementów. Bez wątpienia w bibliotece najbardziej istotni są czytelnicy, którzy przychodzą po książki. Wielu osobom może się jednak wydawać, że kierowanie organizacją taką jak biblioteka jest zadaniem łatwym i nie potrzeba do tego wielkiego wysiłku. Tymczasem w sumie całe działanie biblioteki i jej istnienie zależy od sposobu kierowania. Jest to istotne w szczególności w dzisiejszych czasach, gdy poziom czytelnictwa drastycznie spada, a co za tym idzie coraz mniejsza liczba osób odwiedza biblioteki.

w bibliotece

Autor: Ian Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ich kierownicy muszą dobrze przemyśleć to, jak zachęcić potencjalnych czytelników do przychodzenia, a wcześniejszych do pozostania. Istotnym aspektem jest na przykład spójny system identyfikacji wizualnej instytucji, co w kraju zwykle nadal jest pomijane, niejednokrotnie z braku odpowiednich środków. Organizowane są różnorodne akcje promocyjne, jak również ciekawe wydarzenia w budynku biblioteki, które przyciągają ludzi.

Tworzenie kolekcjiKażda biblioteka, zależnie od jej wielkości i typu, zbiera inne zbiory. Są między innymi specyficzne odmiany bibliotek, gromadzących tylko materiały na jeden temat; są to tak zwane biblioteki fachowe. Z kolei biblioteki publiczne najczęściej udostępniają pozycje beletrystyczne, a w mneijszej ilości naukowe. Nieprawdziwy jest pogląd niektórych osób, które sądzą że biblioteka powinna przyjmować wszystkie darowane książki. Przyjmuje je wówczas, gdy są w dobrym stanie, a przede wszystkim gdy są zgodne z profilem instytucji. Ponadto pracownicy bibliotek wiedzą, jakie pozycje są najbardziej pożądane z uwagi na poczytność.

Kontrole
Tak samo jak w innych instytucjach, tak również w bibliotekach występuje obowiązek przeprowadzania co jakiś czas odpowiednich kontroli. Dotyczą one w dużej mierze inwentarza biblioteki, a więc zarówno zbiorów, jak również wyposażenia, w skład którego wchodzą przykładowo meble. Aktualnie do tego typu przedsięwzięć także stosuje się najnowsze technologie. Gdy trwa jest inwentaryzacja, program komputerowy (tu więcej: inwentaryzacja (warto sprawdzić ofertę na programy do inwentaryzacji od reset2) program na stronie ) może pomóc w szybkim i sprawnym jej sfinalizowaniu.