Poszukiwanie pracy – jak przygotować dokumenty aplikacyjne, aby zwiększyć szansę otrzymania zadowalającej posady?

Niestety, każdy kto chociaż raz w życiu poszukiwał zatrudnienia przekonał się o tym, że jest to trudne wyzwanie, zwłaszcza obecnie kiedy bezrobocie jest wysokie.

cv

Autor: Fabrizio Morroia
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowe znaczenie, niezależnie od tego, na jakie stanowisko się aplikuje, mają stosownie przygotowane dokumenty – CV oraz list motywacyjny.

Zaintrygował Cię ten tekst? Jeżeli tak, to w źródle również odnajdziesz coś, co okaże się warte Twojego zainteresowania. Kliknij zatem tutaj!

Jak w takim razie je napisać, by zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania satysfakcjonującej posady?

Pierwszym krokiem powinno być dopasowanie zamieszczanych w dokumentach informacji do stanowiska, które pragnie się uzyskać. Na przykład, kiedy poszukuje się oferty pracy prezes zarządu warto wpleść w CV i list motywacyjne dane o posiadanym doświadczeniu, które dla potencjalnego pracodawcy mogą okazać się ciekawe (sprawdź szczegóły). Nie w każdym przypadku trzeba opisywać wszystkie miejsca, w których się pracowało. Podobnie należy postępować jeśli daną osobę interesuje praca specjalista w konkretnej branży (tutaj więcej na temat). Wiele osób popełnia błąd i piszę naprawdę długie CV. Idealnie, jeśli wszystkie informacje zmieszczą się na jednej stronie.

Przyszły rekruter nie ma czasu na to, żeby przekopywać się przez setki kilkustronicowych CV. Dodatkowo, duże znaczenie ma też branża, w której szuka się pracy. Gdy pragnie się zostać sekretarką lub specjalistą w sprawach administracyjnych, CV powinno być klasyczne, pozbawione niepotrzebnych ozdobników, z kolei w profesjach kreatywnych, takich jak graficy czy copywriterzy, interesujące, niesztampowe CV jest zdecydowaną podstawą, więc można śmiało stwierdzić, że wszystkie chwyty są dozwolone. Dzisiaj na szczęście w sieci można znaleźć specjalne kreatory, które ułatwiają bezproblemowe stworzenie CV oraz listów motywacyjnych.

list motywacyjny

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Odpowiadając na oferty pracy żyrardów warto sprawdzić, czy ewentualny pracodawca nie wymaga wysłania dokumentów aplikacyjnych w języku angielskim. Jest to obecnie coraz częstsza praktyka, w związku z tym lepiej wcześniej przygotować CV i list motywacyjny w języku angielskim, żeby później gorączkowo nie tłumaczyć tekstu lub nie szukać tłumacza. Stworzenie dokumentów aplikacyjnych można też zlecić specjalistom w dziedzinie HR, którzy mają wiedzę na temat tego, jak powinny one wyglądać, żeby zwracały uwagę.