Po co przeprowadza się o kontrolę finansów?

Ciężki okres kryzysu gospodarczego może zatopić sporo z pozoru dynamicznych przedsiębiorstw. Kluczowe jest oczywiście zwykłe szczęście, lecz nie należy zapominać także o bezbłędności w finansach. Często pomyłki w prowadzeniu finansów mogą uczynić, że firma wpada w tarapaty finansowe.

Szara strefa

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Bywa, że księgi nie są kierowane racjonalnie –istnieje za wiele kosztów, z których da się zrezygnować. Idealnym wyjściem jest naturalnie zatrudnienie zdolnych księgowych. Niestety, bywa że nawet najlepsi fachowcy zawodzą i nie umieją dojrzeć szans na polepszenie decyzji finansowych. Co robić w takiej chwili? Można samodzielnie (jeśli jesteś prezesem) prowadzić systematycznie sprawdzanie. Taki wewnętrzny audyt finansowy to wyzwanie dla ludzi, którzy mają rozległą wiedzę o księgowości.

Ratunkiem z tej niełatwej sytuacji jest audyt finansowy – , który opiera się na tym, że zewnętrzne przedsiębiorstwo udostępnia specjalistów, którzy zrealizują dokładną kontrolę ksiąg.

Pieniądze

Autor: hisks
Źródło: http://www.sxc.hu

Po przeprowadzeniu wnikliwych badań spisują obszerny raport, w którym zaznaczają, co trzeba zmienić w przedsiębiorstwie. Można mieć pewność, że specjaliści z firmy audytowej dostrzegą to, czego nie widzieli twoi ludzi. Tak zazwyczaj bywa, że dopiero patrzenie świeżym okiem umożliwia wyłapanie uchybień albo doradzenie, gdzie można usprawnić finanse.
Zobacz też
Warto pamiętać, że audyt finansowy warto wykupić nie wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorstwo ma problemy. Mądry menager załatwia audyt (idź do serwisu) finansowy przynajmniej raz na rok, by odszukać wszelkie ewentualne uchybienia. Jest to spory wydatek, ponieważ usługi specjalistów do tanich nie należą, jednakże regularne audyty mogą ustrzec przed sporymi stratami finansowymi. Audyt finansowy warto również wykupić, gdy działalność ma w planach jakiś poważny krok biznesowy, np. połączenie z inną działalnością bądź wprowadzenie świeżych towarów na rynek.

Więcej na
Zobacz najlepszą propozycję na przykład:

Wyświetl większą mapę

Źródło: Fss-finanse.pl – Usługi finansowe