Najistotniejsze dobrodziejstwa, jakie daje marketing relacji

Przekształcające się okoliczności na rynku wymagają od firm uniwersalności. Klienci są coraz bardziej wymagający, a zdobycie klienta w warunkach dużej rywalizacji staje się coraz trudniejszym zadaniem. Marketing relacji i narzędzia służące do jego realizacji, zdołają okazać się świetnym źródłem wyższości konkurencyjnej. Troska o zadowolenie konsumenta i uzyskiwanie jego oddania, również kształtowanie korzystnego wizerunku firmy w świadomości nabywców to lokaty, które procentują przez długie lata.

grupa

Autor: Nazareth College
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz częściej wykorzystywany marketing relacyjny polega na nawiązaniu i utrzymaniu długofalowej więzi z nabywcą, również bezpośrednim komunikowaniu się przez budowanie dialogu i obustronnego zaufania. Najważniejsze dobrodziejstwa, które przynosi odpowiednio wdrożony marketing relacji to zwiększenie satysfakcji i lojalności nabywców, wzrost sprzedaży, podniesienie efektywności działań promocyjnych przez ich lepsze dostosowanie do odbiorców i wykluczenie postępowań nieefektywnych, łatwiejsza identyfikacja ewentualnych klientów i minimalizacja kosztów pozyskiwania nowych odbiorców, również wzrost jakości dostarczanych usług i obsługi klienta.

Jednostki szukają cały czas nowych rozwiązań do budowania pozytywnych relacji i więzi z nabywcą. Odpowiednio projektowany i zaaranżowany zapewnia osiągnięcie prawie każdego z zamierzonych zamysłów. Program lojalnościowy przybiera rozmaite postaci, dobrane do indywidualnych gatunków biznesowych. Przybiera rozmaitą postać w zależności od charakteru uczestników programu. Dla każdej grupy zestawiane są należyte mechanizmy nagradzania, zależne od przyzwyczajeń transakcyjnych nabywców.

nowe znajomości

Autor: Janus Sandsgaard
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejszą formą programów lojalnościowych jest program punktowy. Program ten polega na gromadzeniu punktów na poszczególnych kontach uczestników programu, a następnie wymianie ich na gratyfikacje rzeczowe z katalogu nagród. Programami lojalnościowymi są także programy rabatowe. Są to rabaty na następne sprawunki przyznawane po zrealizowaniu należytego poziomu zakupowego. Lojalny klient jest autentycznym skarbem dla każdego przedsiębiorstwa.