Gdy bank nie może udzielić nam kredytu – inne metody na pozyskanie pieniędzy

Żyjemy w czasach w których nadzwyczaj ważnym jest to co posiadamy. Niestety, częstokroć ludzie oceniają nas poprzez to co mamy. Liczy się dobry samochód, nowoczesny aparat telefoniczny bądź zupełnie nowe sprzęty co pewien czas. To wszystko niestety kosztuje, lecz nie zawsze jesteśmy w stanie dać radę sobie z tymi wymaganiami z prywatnej kieszeni.

Pieniądze z pożyczki

Autor: Vsevolod Knyazev
Źródło: http://www.flickr.com
Nowiutkie sprzęty nabywamy zatem na kredyt. Często po jakimś czasie zdarza się coś niespodziewanego więc bierzemy kolejny kredyt. W końcu zachodzi niepożądane zjawisko tak zwanej spirali kredytowej. Zjawisko to polega na tym, że przy pewnym poziomie zadłużenia aby je spłacić zaciągamy dodatkowe pożyczki.

Podobne działanie może być niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do niewypłacalności, w związku z tym banki przed udzieleniem następnego kredytu m.in. mogą sprawdzić wiarygodność kredytową klientów w tak zwanym Banku Informacji Kredytowych, instytucji która to zbiera dane na temat udzielanych pożyczek jak też ich spłacie. Jeśli raty naszych uprzednich kredytów są spłacane na czas, nie musimy się bać o udzielenie następnego kredytu. O wiele gorzej będzie, kiedy z jakichś przyczyn zwlekaliśmy ze spłatą, w takim przypadku może się zdarzyć że nowej pożyczki w banku nie otrzymamy.

Nie jest to jednakże jedyna opcja pozyskania środków pieniężnych. Zdołamy to uczynić z pominięciem banku, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: rato (zobacz idź tutaj) bez bik, a wyszukamy wiele firm jakie pożyczą nam sumę o jaką nam chodzi.

Jednak musimy niezwykle wnikliwie rozważyć taką decyzję, bowiem zazwyczaj prywatna pożyczka pod zastaw mieszkania jest dość wysoko oprocentowana, zaś gra toczy się często o dobrobyt jaki udało nam się zebrać nierzadko poprzez wyrzeczenia. Jeżeli w grę wchodzi prywatna pożyczka pod zastaw nieruchomości musimy za każdym razem wypytać o wszystkie koszta jakie poniesiemy, a najlepiej przed podpisaniem umowy poradzić się prawnika oraz sprawdzić firmę w KNF.

Instytucja ta analizuje działalność firm na rynku pieniężnym pod względem przekroczeń prawa bankowego a także finansowego, publikuje rejestr firm podejrzanych o złamanie a także skazanych wyrokiem sądu za złamanie prawa na własnej witrynie internetowej.