Studia prawnicze – dla kogo?

Sporo osób marzy o wykonywaniu zawodu prawnika i o sporych pieniądzach. Przez ostatnie dekady powstało sporo fałszywych przekonań odnośnie zawodu prawnika, które nadają się na dziesiątki opracowań.

prawo - książki

Przyjrzyjmy się jednak innej kwestii. Czy warto zdecydować się na taką karierę? Jak wygląda edukacja i czy trudno jest przebić się na szczyt?

Czemu młodzi chcą zostać prawnikiem?

Pieniądze z pewnością odgrywają tu ważną rolę. W najlepszych biurach adwokackich można zarobić naprawdę sporo, jednakże nie jest tak od samego początku kariery. Jak mówi pan Zbigniew, prawnik oferujący porady prawne w Krakowie głównie „należy się wykazać wiedzą i poświęceniem, by uzyskać wymarzoną pracę”. Poza bonusami ważny na pewno jest prestiż zawodu i pozycja w społeczeństwie. Wokół prawników jest swego rodzaju aura ekskluzywności. Drogie samochody, bogaci klienci, markowe garnitury. Wszystko to sprawia, że nowe osoby chcą także przystąpić do tej rzeczywistości.

Jak wyglądają studia

Studia są całkiem wymagające i wymagają sporo czasu. To głównie zakuwanie i czytanie wielu książek. Mamy tu na myśli o dziesiątkach różnych prawniczych wydawnictw nie zawsze łatwych do zdobycia. Można poszukać w księgarniach internetowych. Fachowa literatura prawnicza to nie ten typ książek które schodzą z miejsca, zatem można liczyć na upusty. Możemy sprawdzić w popularnych księgarniach wysyłkowych lub poszukać księgarni prawniczych. Należy wpisać tylko w wyszukiwarkę prawidłowe hasło i z pewnością znajdziemy odpowiednie strony. Prawdopodobnie najłatwiej kupić kodeks karny lecz z innymi nie ma większych problemów. Przydatne mogą także być popularne serwisy aukcyjne.

Zwykle absolwenci po studiach pozbywają się pozycji książkowych, które nie będą im już niezbędne, szczególnie kiedy postanowili się specjalizować w którejś dziedzinie prawa. W tej sytuacji kodeksy można zakupić za niewielkie pieniądze. Trzeba tylko znaleźć odpowiednie aukcje, wpisując na przykład „kpc„ czy „kpa”. Często kodeksy noszą ślady użytkowania, czasami da się rozpoznać, że ktoś przyswajał wiedzę pomagając sobie kawą, lecz informacje o wszystkich tego typu śladach zawarte są w opisie.

Jeszcze tylko aplikacja

Nie wystarczy że na studiach jest wiele nauki, to na dodatek na koniec edukacji trzeba zdać aplikację. Jest kila rodzajów aplikacji:

adwokackakomorniczanotarialna

Raz w roku ustalana jest data ogólnopolskiego egzaminu. Po zdaniu aplikacji takiego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za niskie pieniądze. Ale warto. Wystarczy wyszukać by zobaczyć, że mądrze jest się wyspecjalizować w konkretnych obszarach.

Jak widać, nie jest to najłatwiejszy wybór. Ale wiele osób decyduje się na taką karierę z powołania, a nie dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak notariusz, komornik, rzecznik patentowy dają możliwość interesującej pracy i niesienia pomocy ludziom. prawnik lubin

Źródło: adwokaci-tytko.pl