Podatki, płace dla pracowników, obsługa biura – czyli ile wynosi nas prowadzenie działalności gospodarczej co miesiąc

Każdy, kto chciałby założyć własną działalność gospodarczą powinien pamiętać, że wymaga ona poniesienia pewnych kosztów. Ale dzisiaj istnieje sporo możliwości, które pozwalają na zminimalizowanie tych kosztów. Ile wynosi nas utrzymywanie działalności gospodarczej miesięcznie i w jaki sposób można zmniejszyć te koszty? Tego rodzaju pytanie zadają sobie zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy, dlatego warto znać odpowiedź.

wynagrodzenie

Autor: SuperTowTrucks Blog
Źródło: http://www.flickr.com

Główne koszty prowadzenia działalności związane są między innymi z odprowadzaniem podatku do Urzędu Skarbowego oraz składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto kosztowna jest obsługa prowadzenia firmy i wynagrodzenia dla zatrudnionych pracowników. Te ostatnie nie mogą być mniejsze niż minimalna płaca ustalona przez rząd. Zainteresowani powinni wiedzieć, żeminimalne wynagrodzenie w 2015r. czytaj to będzie wyższe niż to obecne i zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem będzie wynosić 1750 zł brutto (obecnie jest o 70 zł niższe).

Jak już wspomniano, znaczny procent kosztów prowadzenia działalności gospodarczej stanowią składki na ubezpieczenia społeczne – kontynuuj. Należy jednak pamiętać, że ich wysokość przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności jest niższa i stanowi mniej niż 500 zł miesięcznie. Składki ZUS dla przedsiębiorców znacznie więcej odnajdziesz na tej stronie są dodatkowo odliczane od podatku. Dlatego płacąc preferencyjną stawkę za ubezpieczenia przez pierwsze 2 lata w wysokości 450 zł rzeczywisty koszt, który będziemy musieli ponieść to około 170 zł na miesiąc, gdyż składki możemy odliczyć od podstawy podatkowej.

wynagrodzenie

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście, prowadząc przedsiębiorstwo należy się liczyć również z kosztami jej prowadzenia – chodzi w szczególności o prowadzenie biura oraz wydatki na obsługę księgową. Jednakże w obecnych czasach mamy możliwość sporego obniżenia tych kosztów, chociażby przez możliwość „przerzucenia” biznesu do sieci. Możemy na przykład skorzystać z wirtualnego biura, za sprawą którego nie będziemy musieli wynajmować typowego biura (inoffice – sale konferencyjne warszawa centrum) i płacić za jego comiesięczne utrzymanie. Tak samo możemy skorzystać z księgowości online, której koszty są zdecydowanie niższe niż jeśli chodzi o tradycyjną księgowość. Możliwości jest zatem sporo, należy jedynie odpowiednio rozeznać się na rynku i poznać obowiązujące aktualnie przepisy.