Nieprzyjemna biurokracja – jak tego unikać?

Kwestie prawno-finansowe – kto z nas nie miał z nimi kiedyś do czynienia? Chyba każdemu zdarzyło się spędzić trochę czasu nad jakimś dokumentem czy regulaminem, zastanawiając się, jak go interpretować, czy co właściwie powinniśmy wpisać albo zrobić. W końcu nie każdy z nas jest prawnikiem, a nierzadko nawet ci specjaliści mają kłopoty ze zrozumieniem niektórych przepisów czy wymagań. Niekiedy są one wręcz tworzone w ten sposób, aby trudno je było rozgryźć, bywają naszpikowane przeróżnymi haczykami. Boimy się cokolwiek zrobić, martwimy się, że jeżeli popełnimy błąd, to spotkają nas później niemiłe konsekwencje, że zostanie na nas nałożona kara lub nawet grzywna. Co robić, żeby tego uniknąć?

dokument

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy z nas ma czasem do czynienia ze sprawami urzędowymi.

Jeżeli jesteś zdania, że taki artykuł jest ciekawy, sprawdź na witrynie inne tego typu informacje – na pewno także będą dla Ciebie wartościowe.

Wielu z nas nie lubi na przykład corocznego rozliczania PIT-a. Nie wiemy, jaki przychód trzeba podać, na które rubryczki patrzeć, jak wszystko właściwie podliczyć i co robić, by się nie pomylić czy też, czym jest chociażby wnt. Krótko mówiąc – szybkie załatwienie tego wszystkiego zdecydowanie nie jest dla nas proste. Co więc robić? Często prosimy o pomoc fachowca i to jemu powierzamy swój PIT do wypełnienia.

Musimy oczywiście za to zapłacić, ale chociaż jesteśmy pewni, że nie będzie w dokumencie żadnych błędów, że wszystko zostanie rozwiązane poprawnie i że na nic nie jesteśmy narażeni. Składamy zeznanie i jak najszybciej o nim oczywiście zapominamy. No i przy okazji możemy cieszyć się, że następne zeznanie będziemy robić dopiero za rok. Więcej do czynienia ze sprawami prawniczymi mają z kolei przedsiębiorcy. Ich wiedza musi już być bardziej zaawansowana. Powinni chociażby wiedzieć, jak wypełnić fakturę vat. Jednakże z drugiej strony nie każdy z nich musi być w tym specjalistą.

Niektórzy doskonale spisują się w swojej branży, ale nie znoszą za to biurokracji – i jest to rzecz jasna w pełni zrozumiałe. Jak znaleźć na to rozwiązanie? Warto korzystać z pomocy księgowego. Możemy go oczywiście zatrudnić – jednak nie musimy. Zamiast tego warto po prostu pomyśleć o nawiązaniu współpracy z jakimś znanym biurem rachunkowym. Wiąże się to zazwyczaj z kosztami, jednak przynajmniej pozbędziemy się tym sposobem wielu stresów i skoncentrujemy się na tym, co faktycznie lubimy i co sprawia nam radość.