Kto to jest aktuariusz oraz co zrobić, jeśli chcesz pełnić ten zawód?

Aktuariusz jest specjalistą w dziedzinie matematyki finansowej i ubezpieczeń. Podstawową instytucją, w której może proponować swoje usługi, jest zakład ubezpieczeń. Mogą to być również firmy trudniące się reasekuracją lub innymi tematami funduszy. Co należy do jego zadań?

kliknij po więcej informacji

Autor: CeBIT Australia
Źródło: http://www.flickr.com
Rolą aktuariusza jest przede wszystkim wycenianie ubezpieczeń, prowadzenie analiz finansowych czy pomoc w otrzymaniu właściwych rezerw ubezpieczeniowych. Musi być zorientowanym jak kalkulować ryzyko kredytowe czy operacyjne, jak również sporządzać roczne raporty oraz nadzorować aktualne aktywa. Para się również taryfikowaniem składek bądź kierowaniem systemami ubezpieczeniowo-emerytalnymi. Aktuariusze są niezrównanie istotnymi pracownikami zakładów ubezpieczeń, ponieważ wielokrotnie uczestniczą w podejmowaniu podstawowych decyzji. Zawód przez nich sprawowany jest zawodem publicznym, co znaczy, że osoby znajdujące się na tym stanowisku odpowiadają zarówno przed swoim pracodawcą, jak i przed instytucjami nadzoru.

Rolą aktuariuszy jest również – przejdź do serwisu http://bazalt.pl ustalanie rezerw na świadczenia pracownika, tak zwany ksr 6 (chcesz wiedzieć więcej?), by wiedzieć, jaką wysokość mogą mieć nagrody czy jubileusze. Dzięki temu można będzie we właściwy sposób przygotować dla pracownika świadczenia, jakie nie są częścią jego przychodów. Co więcej wyznaczenie rezerw umożliwia w bardziej dokładny sposób sprecyzować wartość całej firmy, co jest nadzwyczaj istotne dla jego funkcjonowania oraz przyszłych decyzji związanych na przykład z zamierzonymi inwestycjami.

obliczenia finansowe

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chcesz być aktuariuszem, powinieneś zdobyć wyższe wykształcenie na uniwersytecie proponującym właściwe kierunki studiów, jak również poświadczenie niekaralności i dokumenty o zakończonym stażu. Poza tym trzeba zaliczyć egzamin aktuarialny, jaki organizowany jest co dwa lata oraz skupia się na takich zagadnieniach jak matematyka pieniężna, prawdopodobieństwo, statystyka lub ubezpieczenia. Nie obejdzie się bez starannej nauki, zatem warto jest już na początku studiów przykładać się do zajęć i dokładnie przyswajać sobie materiał, aby potem nie mieć problemów ze znalezieniem pracy w tym zawodzie. Szczególnie, iż jest to nad wyraz atrakcyjne finansowo stanowisko, jakie już na starcie zapewnia wysoką pensję, pozwalającą na prowadzenie życia na faktycznie dobrym poziomie.