Wszystko co musisz wiedzieć, jeśli ciekawią cię żurawie przenośne. Już dzisiaj zapoznaj się z wytycznymi i wypożycz jeden dla swojej firmy.

Żurawie przenośne, jak samo określenie wskazuje, mogą być bez wysiłku przetransportowane z jednego podwozia na następne. Takie maszyny wyekwipowane są w podstawę żurawia, w której umieszczona jest kolumna obrotowa. Do kolumny przyłączony jest wysięgnik (może mieć dwa ramiona). Wysięgnik napędzany jest za pomocą siłowników hydraulicznych.

Żuraw

Autor: Ron Cogswell
Źródło: http://www.flickr.com
Na końcu ramienia wysięgnika zamocowany jest hak (www.zawiesiawroclaw.pl/category/haki) bądź odmienne akcesorium do unoszenia ładunków. Wyróżniamy dwa rodzaje żurawi, ze względu na cechy konstrukcyjne i na teren w jakim będą eksploatowane. Są to żurawie uniwersalnego przeznaczenia i leśne. Te drugie używane są do rozładunku drewna lub żelastwa.

Jaka osoba może kierować takim urządzeniem? Jaki organ kontroluje prawidłowość pracy żurawia?
By móc skorzystać z takiego żurawia należy mieć aktualną decyzję o akceptacji na wykorzystanie danego żurawia, wystawioną przez należyty oddział Urzędu Dozoru Technicznego. Obsługiwać żurawie przenośne mogą tylko wyszkoleni operatorzy. By móc uzyskać pozwolenie na kierowanie żurawiem, należy przejść egzamin złożony z dwóch części. Teori i praktyki. Egzamin także odbywa się przed odpowiednim Urzędem Dozoru Technicznego. Sprawa ma się podobnie w przypadku osób trudniących się utrzymaniem tych dźwigów. Wszelkie istotne postanowienia mówiące o rodzaju dozoru, terminach przeprowadzania badań przez inspektorów czy terminie przeprowadzenia przeglądu konserwacyjnego są zawarte w zarządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Każdy żuraw jest odrębną maszyną, i technika użytkowania go może być inna od wcześniejszych urządzeń. Z tego powodu wytwórca do każdej maszyny dołącza dokładną instrukcję obsługi, czasami także w formie filmu wideo. Film w sposób poręczny pokazuje w jaki sposób bezpiecznie korzystać dźwigu, a także pokazuje metodę jego prawidłowego składania, demontażu i pracy z nim.

W jaki sposób odbywa się wypożyczenie dźwigów?
Jeżeli w pracy niezbędny Ci jest dźwig, który wspomoże przy przekładaniu dużych elementów konstrukcyjnych, warto wydzierżawić go do tej misji. Specjalne rodzaje dźwigów ze względu na swoją kompaktową budowę, mogą dojśc do ciężko dostępnych punktów, a także nie są napędzane spalinowo. Aby wydzierżawić żurawie przenośne skorzystaj z Google i znajdź najbardziej opłacalne propozycje.