Urządzenia dźwigowe jako sprzęty stosowane w różnych aspektach życia każdego człowieka.

Dźwig jest to urządzenie dźwigowe, dźwignica zwana także potocznie windą lub wyciągiem, przeznaczona do przemieszczania (podnoszenia) ładunków (osób lub towarów) w kabinach lub na platformach wzdłuż sztywnych prowadnic pochylonych do poziomu pod kątem większym niż 15 stopni, pomiędzy określonymi poziomami, przeważnie na dużą wysokość. Dźwigi dzielą się na:

– dźwigi szybowe potocznie zwane windami, – dźwigi budowlane pionowe, – dźwigi pochyłe, – dźwigi okrężne, – dźwigi portowe nazywane również żurawiami portowymi.

Popularnie określenia dźwig stosuje się do całej grupy dźwignic. Dźwigi osobowe i towarowe często zwane windami tworzą nieodłączny składnik każdego nowoczesnego i eleganckiego domu. Są niezwykle praktyczne, wygodne i użyteczne. Dźwignice to popularna nazwa dla maszyn transportowych, służących do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwierząt i ludzi na niewielkie odległości, w ruchu przerywanym. Zobacz również: Dźwigi hydrauliczne polecane są dla niewysokich budowli (do 19m różnicy poziomu pomiędzy kondygnacjami) o średnim i niskim intensywności ruchu. Ich prędkość jazdy nie powinna przekroczyć 0,63 m/s. Potrzebują one osobnego pomieszczenia na maszynownię o wymiarach 2 x 2m, znajdującego się w pobliżu szybu.

Dźwigi

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Opcjonalnie, przy niewielkim natężeniu ruchu i udźwigu do 630kg, istnieje możliwość zastosowania maszynowni kompaktowej w szafie stojącej obok szybu. Dźwigi hydrauliczne, ze względu na swoją konstrukcję, zezwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni szybu i pozyskanie stosunkowo dużej kabiny. Ich niewątpliwą zaletą jest konkurencyjna w stosunku do dźwigów elektrycznych cena. Więcej na: .

Dźwigi bez maszynowni od pewnego czasu biją rekordy popularności wśród projektantów.

Jeśli demonstrowana tu problematyka to Twój konik – wyraź opinię (http://www.lexperts.pl/specjalizacje/prawo-budowlane/) na jej temat. Twoje zdanie bez wątpliwości dla autora się będzie liczyć.

Ich dużą zaletą jest to, że ze względu na usytuowanie napędu w górnej części szybu, nie wymagają zastosowania odrębnego lokum na maszynownię (oszczędność nawierzchni użytkowej budowli). Dźwigi bez maszynowni z napędem bezreduktorowym cechują się wielką oszczędnością wykorzystania energii w czasie używania, maksymalnie zredukowanym wymiarem nadszybia oraz zminimalizowaniem hałasu i drgań związanych z pracą urządzenia. Dźwigi (windy) elektryczne z maszynownia górną są korzystniejsze cenowo od dźwigów bez maszynowni, ale charakteryzują się duzym zużyciem energii elektrycznej. Potrzebują oddzielnego pomieszczenia na maszynownię (umiejscowionego nad szybem) co należy uwzględnić przy projektowaniu architektury budynku. Zobacz więcej: kliknij.

Zgodnie z polskim prawem dźwig może być użytkowany tylko wtedy gdy ma ważną (aktualną) decyzję UDT dopuszczającą do eksploatacji i znajduje się pod stałą opieką konserwatora posiadającego konieczne dla danego typu urządzenia uprawnienia.

Wynajem dźwigu Lublin- tylko te wyrazy można wpisać w wyszukiwarkę internetową,
aby znaleźć całe mnóstwo firm świadczących usługi dźwigowe na obszarze całego kraju, np. firmę Damian Daszczyk.