Program lojalnościowy, to naprawdę działa!

Jeszcze do niedawna sądzono, że w biznesie nie istnieje takie słowo jak: lojalność. Jednak zrozumiano, że zdobycie nowego klienta jest kilkakrotnie droższe niż utrzymanie dotychczasowych, dlatego przedsiębiorstwa coraz chętniej stosują różnego rodzaju strategie marketingowe, czego przykładem jest marketing partnerski. Jego fundamentem jest zaangażowanie w relacje z klientami – ich utrzymanie oraz umacnianie.

Marketing tradycyjny opiera się na pakiecie produktu i usług, marketing relacji – na kliencie. W konsekwencji buduje się lojalność i zaufanie firmy, czyli zapewnia się długookresową współpracę. Aby zatrzymać klienta należy zapewnić mu czerpanie korzyści, np. zapewniając korzyści finansowe: zniżki i gratisy. Bardzo ważną rolę odgrywa też systemy lojalnościowe. To w obecnych czasach jedno z najprężniej rozwijających się narzędzi wspomagających biznesowe działania firm. Programy lojalnościowe opierają się na różnych zasadach, jednak powszechnie stosowaną formą korzyści są produkty oferowane za punkty. Tego typu dodatek stosują zazwyczaj sieci hipermarketów.

Program lojalnościowy

Źródło: www.spiceupyourblog.com

Z jakiego powodu firmy powinny wprowadzić program lojalnościowy? Zasadniczą kwestią jest chęć skłonienia na konsumentów do skorzystania z oferty firmy, zwiększenia częstotliwości robienia zakupów lub metalowe litery podtrzymania dobrych relacji z daną marką. Dobrze przemyślany program lojalnościowy pozwala zwiększyć sprzedaż, a to najbardziej istotna zaleta. Umożliwia także zbudowanie bazy klientów, którzy dostarczą wiadomości o swoich przyzwyczajeniach konsumenckich, co z punktu widzenia firmy jest wiedzą niezwykle wartościową.

Międzynarodowe sieci hipermarketów, mając na uwadze informacje o produktach kupowanych przez ich klientów, wysyłają im ciekawe promocje spersonalizowane na podstawie historii zakupów. Konsument otrzymuje więc oferty promocyjne odpowiadające jego potrzebom. Przede wszystkim proponowanie członkostwa w programie lojalnościowym sugerowane jest tym konsumentom, którzy już znają markę oraz korzystają z jej usług. Przez to mają gwarancję, iż zaufanie, jakim darzą daną firmę jest doceniane.