Główne mechanizmy przetwarzania ogromnych ilości danych w bazach, największe różnice pomiędzy systemami ERP i BI

Rozwój nowoczesnych informatycznych technik sprawił, że w firmach zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji. Większe już kilkanaście lat temu miały wdrożone zaawansowane programy zarządzające ERP, w jakich na bieżąco były i nadal są zapisywane wszystkie gospodarcze zdarzenia. Przy dobrze skonfigurowanym systemie ilość przetwarzanych informacji jest bardzo duża, więc pojawiła się potrzeba ich wydajnej analizy, i to w oparciu o różne płaszczyzny.

Osoby zajmujące się zarządzaniem zaczęły czuć pewne ograniczenia, jakie zaczęły się pojawiać w najlepszych nawet pakietach ERP, ponieważ często nie była w nich możliwa bardziej przekrojowa analiza danych.

Nie zwlekaj – naciśnij ten link niszczenie dysków HDD happytree.com.pl i ciesz się zawartymi tam kolejnymi artykułami. Z pewnością pogłębią one Twoją wiedzę na ów temat.

Przede wszystkim to wynikało z architektury tego typu systemów, ich podstawową rolą jest gromadzenie i przetwarzanie bieżących informacji, a wszelakie analizy będą się opierać tylko na tych danych, jakie już wprowadzono. Ale jednocześnie nie pozwolą na nic więcej, jeżeli w czasie wykonywania zdarzenia gospodarczego jakieś dane nie zostały wprowadzone, to ich wykorzystanie później możliwe nie było.

Chcąc sobie poradzić z tymi ograniczeniami, pojawiać się zaczęły systemy big data, zwane też popularnie Bussinnes Inteligence. Idea ich działania była całkowicie inna niż programów ERP, ale też miały one realizować zupełnie inne rzeczy. Podstawową różnicą jest mechanizm gromadzenia danych. Przy systemach BI dane otrzymane na przykład z modułów ERP lub innych źródeł są przetwarzane do właściwego formatu i następnie ładowane do bazy. Często się zdarza, że liczba danych może się zwiększyć parę razy w porównaniu z danymi pierwotnymi, ale po prostu tak ma być. Więcej w temacie: .

Dzięki temu, że informacje są dostępne w znacznie większym zakresie, to również możliwości ich analizowania są nieporównywalnie większe. W rzeczywistej pracy przeważnie takie dane uzupełnia się raz na jakiś czas, nie tak jak w systemach ERP na bieżąco, ale to akurat spokojnie może tak być. Najbardziej istotne jest, żeby były one odpowiednio obrobione i zapisane w odpowiednim formacie, bo przez to będzie je można wydajnie analizować.