Kiedy stosować outsourcing IT w firmie?

Outsourcing to nowoczesny model zarządzania przedsiębiorstwem oddający w zarządzanie partnerowi zewnętrznemu zadania, które w sposób bezpośredni nie wiążą się z podstawową działalnością firmy. Outsourcing IT jest coraz powszechniejszym rozwiązaniem stosowanym przez przedsiębiorstwa, które pragną, aby procesy informatyczne w ich firmach przebiegały efektywnie, bez zatrudniania na stałe sztabu informatyków.

Takie rozwiązanie jest coraz powszechniejsze również dlatego, że z reguły przyczynia się do obniżki kosztów funkcjonowania firmy. W ramach outsourcingu IT możemy wyodrębnić kilka najważniejszych obszarów. Są to między innymi: hosting, a także inne usługi wykorzystujące data center, administracja systemami IT, help desk IT, usługi dotyczące systemu kopii zapasowych oraz replikacji systemów informatycznych.

Aby zyskać pewność, że poufne dane w firmie są dostatecznie dobrze chronione, sprzęt jest wykorzystywany efektywnie, a wszystkie aplikacje, wykorzystywane w firmie, mają wymagane licencje, przeprowadzamy audyt informatyczny. Może on dotyczyć pojedynczej stacji ogólnie traktowanego sprzętu IT. Audyty IT powinno się przeprowadzać w ustalonej częstotliwości, aby mieć pewność, że cały obszar IT funkcjonuje właściwie, w przeciwnym razie grożą nam poważne konsekwencje zarówno prawne, jak i finansowe. Bardzo często audyt może przeprowadzić u nas firma świadcząca nam usługi outsourcingowe, jeśli z takową współpracujemy, jeśli nie, możemy skorzystac z usług dowolnej firmy prowadzącej consulting IT.

WD SmartWare 1.3

Autor: Tabasco PR
Źródło: Tabasco PR

Analiza dokonywana przez firmy konsultingowe może doprowadzić do powstania wielu ciekawych rozwiązań, które zazwyczaj są projektowane na platformie sharepoint. Do typowych przykładów takich rozwiązań należy: projektowanie (zobacz także – programy cam – od profesjonalnej firmy) i wdrażanie intranetu, stworzenie nowego, sprawniejszego obiegu faktur, czy obiegu dokumentów w ogóle, obiegu delegacji i wniosków urlopowych, zaprojektowanie systemu kancelaryjnego oraz tworzenie innych specjalistycznych aplikacji. Dzięki temu można wpłynąć na poprawną wymianę informacji, sprawnie zarządzać dokumentami i generować potrzebne raporty przyspieszające proces decyzyjny. audyt (sprawdź informacje na stronie)