Globalny problem bardzo dużej ilości elektronicznego złomu, z jakich powodów nie można elektroniki wrzucać do śmieci.

Każdego roku fabryki z elektroniką opuszczają miliony urządzeń takich jak smartfony, tablety czy komputery. Jednak niestety coraz częściej tak jest, że żywot takiego sprzętu nie jest długi. Wytrzymują one raptem dwa lata i po tym czasie są wymieniane na nowe.

Skup komputera

Autor: ClerkBase
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami tak się będzie działo z tego powodu, że ich możliwości stają się niewystarczające, a czasami ich jakość jest tak kiepska, że zwyczajnie po tym okresie czasu się rozlatują. Z jednej strony napędza to ogromnie cały rynek użytkowej elektroniki, zarabiają na tym producenci i handlowcy, a końcowi odbiorcy się cieszą, że mają najnowszy model smartfona czy tableta przy sobie.

Ale będzie druga strona tego wszystkiego, a jest nią rosnąca liczba elektrośmieci (firma odbierająca tonery w Sopocie), jaka jest produkowana na całym świecie. Współcześnie tempo zmiany elektroniki jest tak duże, że w zasadzie co chwilę coraz to nowy sprzęt jest wyrzucany. z tego też powodu w wielu państwach, w tym także w Polsce wprowadzono odpowiednie przepisy mające zagwarantować odpowiednie postępowanie ze zużytą elektroniką .

Najważniejszą sprawą jest to, że zepsutego sprzętu nie można wyrzucać do odpadach (polecamy zweryfikuj u źródła). Układy elektroniczne mają w sobie sporo różnych związków, jakich przedostanie się do środowiska znacznie mogłoby go zanieczyścić. Drugą rzeczą jest kwestia odzyskiwania tego wszystkiego, a tym samym przyczynianie się do ochrony naszego świata.

W praktyce jest tak, że, nawet w przeciętnym telefonie komórkowym będzie się znajdować tak duża ilość niektórych pierwiastków, w tym również złoto, że wartość ich może wynieść nawet kilka złotych. Z tego też powodu względy ekonomiczne są kolejnym powodem tego, żeby zużytej elektroniki nie wyrzucać do śmieci, w przypadku większej ilości da się na tym nawet trochę zarobić.

Jeśli więc ktoś będzie miał jakiś nieprzydatny sprzęt komputerowy, zalegają mu w firmie czy mieszkaniu jakieś elementy, to powinien odwiedzić najbliższy skup komputerów Wrocław . W nim będzie się mógł wszystkiego pozbyć i jeszcze otrzyma za to jakieś pieniądze.