Nasze gadżety ochraniane są przez niewielkie komponenty, o których istnieniu nierzadko nie mamy bladego pojęcia

Rezystory (m.in. warystor) to bardzo małe moduły, których fundamentalnym przeznaczeniem jest ochrona urządzeń przed przepięciami. Są one obecne w rozmaitych przedmiotach, z którymi stykamy się na co dzień.

sprzęt - migawka

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com

Najprawdopodobniej duża część z nas zupełnie nie ma pojęcia o ich istnieniu, mimo, że pełnią tak ważną funkcję.

Czy masz chęć pogłębić swoją znajomość rzeczy na powyższy temat? Zatem chcemy zachęcić Cię do naszych następnych wpisów – kliknij hiperłącze do artykułu (http://fixiwatch.pl/).

Najpopularniejszym urządzeniem, w którym montuje się warystory jest telewizor. Te drobne komponenty odznaczają się tym, że ich wartość rezystancji maleje równolegle ze wzrostem napięcia. Są one więc normalnymi bezpiecznikami. Sprawdź stronę – Pelex Electric Jeżeli napięcie przepływające poprzez warystory jest zbyt duże, przechwytują one impuls elektryczny, co sprawia, iż dane urządzenie najpewniej się wyłączy. Jest to znakomita ochrona przed skokami napięcia, które w innym przypadku mogłyby uszkodzić nasze urządzenie. Jeżeli mamy ochotę kupić warystory to nie ma z tym jakiegokolwiek problemu – starczy zaglądnąć do sieci, uruchomić przeglądarkę i wstukać interesujące nas słowo kluczowe, a dostaniemy dużo wyników, które mogą nas zainteresować. W sieci funkcjonuje bardzo dużo sklepów oferujących warystory.

sprzęt - zbliżenie

Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com

Telewizory nie są jedynymi urządzeniami, w których montuje się te maleńkie podzespoły. Używa się ich także do ochrony linii telefonicznych i w liniach wysokiego napięcia. W tym pierwszym wypadku ich zadaniem jest ochranianie telefonów, modemów i najróżniejszych urządzeń przyłączonych do linii telefonicznej. Dodatkowo warystory pełnią także rolę odgromników i służą jako swoiste zabezpieczenie transformatorów. Obecnie produkuje je się najczęściej ze sprasowanych tlenków cynku i bizmutu, które kształtuje się w pastylkę. Bliźniaczym komponentem jest termistor, jednak w jego wypadku opór w dość znacznej mierze jest uzależniony od temperatury. Wykorzystuje się je bardzo często w akumulatorach telefonów, aby je zabezpieczyć na ten przykład przed zbyt prędkim ładowaniem.

Używamy codziennie tak wiele urządzeń, iż prawie nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, jak złożone mogą one być. Jeżeli zatem nasze urządzenie, np. telewizor, w okamgnieniu się wyłączy, to możemy mniemać, że zadziałał warystor, który uchronił je przed poważniejszymi skutkami.