Konieczne badania gruntu, które trzeba wykonać przez rozpoczęciem budowy na danym terenie

Zanim zaczniemy budowę domu albo innego budynku na działce musimy wykonać odpowiednie badanie gruntu. Jest to bardzo istotny krok, gdyż to właśnie grunt ma utrzymywać cały ciężar budynku. Istotne jest więc, aby posiadał on korzystne parametry, które nie wpłyną negatywnie na budowany obiekt.

Działka budowlana

Autor: Lee Coursey
Źródło: http://www.flickr.com/photos/leeco/213416594/
Badania geotechniczne są nieodłącznym elementem każdej budowy. Zanim zostaną rozpoczęte prace należy sprawdzić między innymi czy grunt nadaje się do tego, aby wybudować na nim budynek. Tereny podmokłe bądź zasypane stare oczka wodne po poprzednich właścicielach mogą stanowić przyczynę późniejszego pękania elewacji. Jeżeli nasz dom (moja strona) umieszczony zostanie na terenie podmokłym, fundamenty zaczną się po jakimś czasie zapadać. Z tego powodu właśnie bardzo ważne jest wykonywanie tego rodzaju badań. Działa mnóstwo firm, które mają w ofercie tego rodzaju usługi, ważne jest, by wybierać firmy posiadające doświadczenie jak również stosowne pozwolenia. Zależy nam w końcu na tym, by dokładnie sprawdzili grunt na działce pod budowę. Zależnie od typu usług ceny mogą być różne, na tego rodzaju badaniach nie warto jednak oszczędzać.

Zależnie od tego co mamy zamiar budować takie badania geotechniczne trzeba wykonać. W ofercie mamy wiercenia o różnych głębokościach jak również z wykorzystaniem różnego sprzętu. Może być to tak samo sprzęt lekki jak i maszyny, które trzeba przewieźć samochodem ciężarowym na teren badań. Jednymi ze stosowanych badań są badania dylatometrem, zobacz tu. W celu przeprowadzenia badania wykorzystywany jest dylatometr Marchettiego, dzięki któremu możemy określić profil podłoża i historię jego naprężeń. Jest to jedno z najczęściej stosowanych badań tego rodzaju, szczególnie jeśli chodzi o tereny przeznaczone na budowę mostów lub głębokich fundamentów pod różnego typu budynki mieszkalne albo użytkowe. Wiele firm w ramach proponowanych usług geotechynicznych wykonuje takie badania na terenie budowy.

Odpowiedni grunt (sprawdź promocje na wzmacnianie gruntów spoiwex.pl/o-firmie.html) jest gwarancją solidnego budynku. Jest to niezwykle istotne też przy budowie mostów czy też większych budynków użytkowych. Także budując coś na swojej działce, nie powinniśmy bagatelizować tego rodzaju badań, gdyż wytrzymałość gruntu ma niezwykle istotny wpływ na to, czy nasz budynek będzie funkcjonował przez wiele lat.

Może Cię też zainteresować: