Czemu tak ważna jest segregacja śmieci? Które śmieci tym bardziej zasługują na uwagę, które są bardzo szkodliwe?

Niebezpieczne śmieci to nie tylko straszne obrazki w z filmów, kiedy widzimy wielką plamę ropy na oceanie i mówi się, jak to zagraża środowisku. To również przedmioty codziennego użytku, jakie używa każdy z nas. Takich odpadów pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do normalnych pojemników, gdyż może nieść ze sobą nieodwracalne konsekwencje dla natury.

śmieci

Autor: Alan Stanton
Źródło: http://www.flickr.com
Tymi groźnymi odpadami są przykładowo akumulatory czy baterie.

Czy wymagasz następnej porcji tego typu informacji przedstawianych w podobnie komfortowy sposób? Żaden problem – kliknij tutaj – zalecam ten portal!

Te pierwsze wymieniamy rzadko, ale już zwykłe baterie zużywamy dosyć szybko i są bardzo powszechnie używane. Utylizacja odpadów tego rodzaju posiada duże znaczenie dla każdego z nas. Na co dzień musimy mieć na uwadze to, aby sprawdzać czy baterie pozostawione w sprzętach, których nie używamy, są odpowiednio szczelne. Zużyte jak najszybciej powinny być wyjęte z urządzenia i oddane do punktu, jak odbiór odpadów.

Z tego miejsca zostaną one odebrane i we właściwy sposób zutylizowane. Kolejne miejsca, w których możemy się pozbyć groźnych odpadków, jak kasety po tonerze, to sklepy ze sprzętem biurowym. Tego typu kasety są znowu napełniane albo utylizowane w specjalnych punktach. Wyjątkowego traktowania wymagają również opony, ich utylizacją zajmą się także profesjonalne firmy. Dość niebezpieczne śmieci to opakowania po lekach, w jakich jest zawartość, jak i same lekarstwa, a także termometry z rtęcią. Każdy z takich produktów powinien trafić do specjalnych pojemników w aptekach. W naszym kraju w ostatnich latach zaszła istna rewolucja, jeśli chodzi o wyrzucanie wywozie (polecamy dodaj serwis do stron zaufanych). To wszystko za sprawą segregacji odpadów.

Dzisiaj ciężko już sobie wyobrazić sytuację, że nie segregujemy wcale odpadów, bo wiemy, iż byłoby to niemądre. Usługi komunalne to dzisiaj również wywóz takich posegregowanych odpadków. Kiedyś na naszych podwórkach stał pojedynczy kubeł, do jakiego wyrzucano wszystkie odpadki, dzisiaj sytuacja wygląda inaczej, bo posiadamy pojemniki na szkło, plastikowe opakowania, makulaturę i śmieci mieszane. Większa jest nasza wiedza ekologiczna, tylko należy się cieszyć z takiego obrotu spraw.