W jakim celu używamy sprężyn

Sprężyny to jeden z głównych elementów, który bierze czynny udział w budowie maszyn jak i urządzeń. Jej funkcja to rola swoistego łącznika koniecznego do tzw. połączeń sprężystych.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/
Sprężyny mogą się kojarzyć z ciężkim przemysłem, ale pierwsze istotne wzmianki o nich możemy odnaleźć już wiele tysięcy lat wstecz. Sprężyna była wykorzystywana już przez Indian podczas konstruowania łuku. Też możemy się jej doszukać w rozmaitych pułapkach zastawianych na zwierzynę. Dzisiejszy kształt a także wygląd sprężyn ukształtował się ok. 20 lat temu. W trakcie rewolucji przemysłowej sprężyny odegrały niezmiernie znamienną rolę, bowiem dzięki ich użyciu możliwe było przeprowadzenie mnóstwa skomplikowanych jak na owe czasy projektów.

Aktualnie sprężyny można podzielić na kilkanaście, kilkadziesiąt gatunków. Jednym z takich jest sprężyna śrubowa. Do jej budowy wykorzystano drut okrągły. Dozwolone jest również użycie drutu tak zwanego prostokątnego. Sprężyny tzw. śrubowe mogą być stożkowe lub też walcowane. Sprężyna, która w czasie pracy jest ściskana, to sprężyna naciskana. One także mogą być stożkowe bądź walcowe. Sprężyna napędowa za to jest sprężyną, która jest uznawana za akumulator energii w mechanizmach. Na ogół spotykamy ją w mechanizmach zegarowych.

Sprężyny

Źródło: http://www.sxc.hu/

Jeżeli chodzi o zegary, to w nich najczęściej stosuje się sprężyny spiralne, taśmowe. Materiałem, z którego jest ona stworzona jest laser (cięcie laserem) sprężynowa. Sprężyna tak zwana napędowa ma już ponad sześćset lat. Wciąż spełnia postawione przed nią istotne zadania, choć ma parę wad. Jedną z nich jest nierówny moment napędowy. Dlatego też czasami zegar coraz mniej dokładnie odmierza czas.

W zegarach spotykana jest także dosyć często sprężyna spiralna, która stworzona jest z specjalnej taśmy stalowej. Przez minione trzydzieści lat były one zdecydowanie najbardziej popularnymi sprężynami.

Frapuje Cię problematyka podnoszona w tym tekście? Przeczytaj oprócz tego także inne pokrewne materiały – po prostu wejdź tutaj przewozy autokarowe świętokrzyskie.

Ich popularność w dzisiejszych czasach zaczyna jednakże spadać, albowiem zegary mechaniczne są systematycznie wypierane przez zegarki elektroniczne, które są dzisiaj uznawane za te zdecydowanie najbardziej przyszłościowe. Pomimo to są one wciąż bardzo często spotykane. Wystarczy tylko spojrzeć na pierwszy przykładowy zegarek mechaniczny.