Szkło – produkt z przyszłością

Bez wątpienia każdy, kto chodził do szkoły, przeczytał klasyczną lekturę Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnie”. W książkach często ukuwają się sformułowania, które dostają się do języka na długie lata. I tak w tej lekturze narodziło się sformułowanie „szklane domy”, które symbolizuje pewne ładne marzenie, niemożliwe do realizacji, którego nie da się spełnić.

szklana podłoga

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com
Pojawiała się tam pewna wizja ojczyzny, w której materiałem budowlanym domów stanie się szkło. Można stwierdzić, że nieduża część tego marzenia jest obecna aktualnie. Wszakże w wielu budynkach można zobaczyć nowoczesne balustrady szklane na schodach. Tego typu maniera wykończeniowa jest bardzo estetyczna i powoduje, że dom – zweryfikuj te opinie – wygląda innowacyjne i nowocześnie.

Ale nie wyłącznie te elementy robi się ze szkła. W wielu ekskluzywnych czterech kątach można napotkać ściany (dodaj serwis do stron zaufanych) szklane. Oczywiście tego rodzaju ściany są instalowane wewnątrz domu. Mogą one np. odseparowywać jadalnię od kuchni. Dziś popularne jest łączenie kuchni z pokojem do spożywania posiłków, lecz niestety taka rzecz ma wadę – wszystkie wonie z garnków swobodnie przelatują po pokojach. Wyziewy spożywcze bywają uciążliwe, chociażby przy bigosie. Dlatego zamontowane ściany szklane umożliwią stworzenie uczucia przestronności i jednocześnie ograniczą napływanie przykrych zapachów z kuchni.

szklana balustrada

Autor: Vicki Burton
Źródło: http://www.flickr.com
Elementy wystroju mieszkań, takie jak na przykład balustrady szklane, kojarzą się z świeżością. Wiele osób jednak posiada pewne obawy przed wbudowywaniem szklanych elementów w domu. Naczelnym argumentem jest to, że ściany szklane to pewna przepustka do łamania prywatności ludzi. To błędny argument, bo można nabyć i wbudować ściany ze szkła nieprzezroczystego. Kolejną wadą, jaką przywołują niektórzy, jest strach przed stłuczeniem szyby i poważnym poranieniem. Większość balustrad i innych części jest wyprodukowanego ze szkła pancernego, które jest niełatwe do rozwalenia.