Sprężyny – gdzie się ich używa?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, iż sprężyny są wszędzie? Wystarczy porozglądać się dookoła, aby wskazać”wyliczyć co najmniej kilka rzeczy, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Świetnym przykładem będzie choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest malutka, ale niezwykle istotna.

A tapczan? To pewne, że, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Trzeszczące sprężyny wbijające się w plecy przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtego okresu znacznie i dziś kanapy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie nie musimy się bać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A zdarzały się i takie przypadki.

Wiele sprężyn można znaleźć w naszym aucie. Cała amortyzacja kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli spojrzymy na podwozie, lub pod maskę z łatwością, gołym okiem dostrzeżemy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – to znaczy takie które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy rozciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić też sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują sprężyny. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Praktycznie w każdym kiosku można kupić bardzo długą i giętką kolorową sprężynę.

Myślisz, że ten artykuł jest godny zainteresowania? Jeśli tak, to bez wątpienia zaciekawi Cię również ta rekomendowana oferta, ponieważ odnosi się do pokrewnej problematyki.

Zabawa nią jest świetna – można kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale rozejrzyjcie się tylko dokoła.

Czy masz ochotę przeczytać więcej ciekawostek na analizowane na tej witrynie zagadnienie? Jeśli tak, kliknij ten link – nie rozczarujesz się. To zbliżona problematyka!

Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.