Siłowniki i prasy – warto wiedzieć!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, czym są siłowniki hydrauliczne. A na czym polega pneumatyka? Mało kto to wie, zwłaszcza nie mając za sobą technikum i inżynierii na politechnice. Poniższy krótki przewodnik powstał, by wyłożyć parę kwestii zielonym w temacie użytkownikom internetu.

młot pneumatyczny

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Siłowniki hydrauliczne to niezwykle chętnie używane konstrukcje. Można je spotkać w fabrykach, na placach budów, autach i samolotach. Są przeznaczane do napędzania różnych maszynerii, np. prasy (więcej informacji), z użyciem energii hydraulicznej. Do wnętrza siłownika zwykle wlewa się olej i to on odgrywa najważniejszą rolę. Siłowniki hydrauliczne wykazują znacząco szeroki wachlarz przydatności i są bardzo opłacalne w eksploatacji. Ale korzystniejsze okazują się ich odpowiedniki pneumatyczne, które wykorzystują siłę gazu.

pneumatyka, arapneumatik

Siłowniki pneumatyczne, jak napisałem powyżej, swoje funkcjonowanie opierają na pneumatyce. Wachlarz użytkowy jest identyczny jak u ich mniej sprawnym odpowiedników. Są obecne w petrochemii, fabrykach i podajnikach. Naturalnie w każdej dziedzinie zobaczysz ich funkcjonalność, w różnorakich bramach i wysięgnikach. Siłowniki pneumatyczne chwalone są za wydajność i czas działania, a również za nieduże gabaryty. Centralnymi elementami pneumatycznych siłowników są zawory pneumatyczne (bonusy), które kontrolują ilość gazów w środku urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, są odpowiedzialne za stopień sprężenia. Zawory pneumatyczne mają kilka typów, są to między innymi: zawory przepływowe, rozdzielające i membranowe. W kraju znajdziemy te urządzenia u wielu producentów. Najważniejsi to YPC, Burkert i CKD.

Pragnienie poszerzania wiedzy jest przymiotem osób inteligentnych i ciekawych świata. Od tysięcy lat mądrzy ludzie starają się poznać życie z każdym jego elementem. Tak oto i ja przyczyniłem się do promocji wiedzy. Możesz po przeczytaniu artykułu zadziwić swoich przyjaciół i wytłumaczyć im rolę, jaką odgrywają takie zawory pneumatyczne w przemyśle i innych gałęziach gospodarki. Być może ta wiedza w przyszłości zaprocentuje, kiedy zdecydujesz się na zatrudnienie w motoryzacji albo magazynie? Siłowniki (zalecamy tą stronę) pneumatyczne >> instalacje pneumatyczne