Metody powielania części metalowych

Technikę odlewania elementów z użyciem form opracowano już wiele lat wcześniej. Do chwili obecnej sposób pozostał taki sam, zmienił się jedynie sprzęt. Kiedyś w ten sposób produkowano nieskomplikowane elementy ze stopów metali, które ulegały topnieniu jedynie w niższej temperaturze. Przed tym jak opracowano piece hutnicze, obróbka cieplna metalu była niezwykle skomplikowana i wymagała wielkiego nakładu pracy. Następnie nauczono się wykonywać piece które można było rozgrzać do wielkich temperatur, wykorzystując przy tym konwencjonalne paliwo. Na dzień dzisiejszy odlewa się masowo szczegółowe elementy, a komputery wyszukują każdą niedoskonałość odlewu i eliminują wadliwe egzemplarze.

Technologia hutnicza

odlew

Autor: Kirt Edblom
Źródło: http://www.flickr.com

Największą precyzję uzyskuje się odlewając element pod ciśnieniem. Strumień rozpuszczonego metalu jest wtedy wprowadzany pod wysokim ciśnieniem do formy. Odlewy stworzone tą technologią odznaczają się tak wielką dokładnością, że nierówności odlanego elementu są widoczne wyłącznie za pomocą mikroskopu. Najważniejszą wadą takiego sposobu jest jednak częste zużywanie form, przez co jest to stosowany wyłącznie przy wykonywaniu części wymagających tak dużej precyzji. Mniej dokładne technologie zakładają później manualną obróbkę elementu, w wyniku czego każdy stworzony element różni się od siebie. Te sposoby stosuje się jednak zazwyczaj przy odlewaniu części dekoracyjnych, takich jak na przykład rzeźby.

odlewy

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie to zabawaOdlewy – w serwisie – to rozległa branża, obejmująca nie tylko produkowanie części z metalu na potrzeby technologii.

Kliknij tu oraz zobacz przykłady (http://www.grupapartner.pl/oferta/partner-serwis-dla-przemyslu.html), które też mówią o analizowanej problematyce. Znajdziesz tam dane, które niewątpliwie poszerzą Twą wiedzę w tej sprawie.

Tym sposobem wykonuje się też części wykonane z plastiku, jak chociażby lubiane przez najmłodszych klocki. Jest to o tyle mniej kosztowne, że plastik nie wymaga tak wysokich temperatur, a jedna matryca służy do wyprodukowania nieporównywalnie większej liczby elementów. Dzięki takiej metody klocki pasują do siebie i jest możliwe wykonywanie bardzo skomplikowanych konstrukcji przy wykorzystaniu dużej liczby kompletów gotowych części. Oprócz tego techniki odlewnictwa umożliwiają tworzenie plastikowych elementów ruchomych, co poskutkowało stworzeniem lubianych serii klocków technicznych. Sprawdź więcej o tym: