Gdzie używa się automatykę przemysłową i czym właściwie jest automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa wiązana jest z wymyślnymi machinami, automatami, samoczynnymi liniami wytwórczymi. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie robota człowieka jest niemożliwa bądź po prostu nieopłacalna. Liderem w owej dziedzinie jest przemysł motoryzacyjny. Współczesna technika pozwala nam na tworzenie bardzo wielu produktów bez bezpośredniego uczestnictwa człowieka w przebiegu wytwórczości. Na przykład produkcja płyty CD naszego ukochanego wykonawcy dopełnia się w ogromnej części pod kontrolą komputerów. Kontrolują one nie jedynie sam zapis na płycie ale także wszystkie parametry mogące wpłynąć na jakość artykułu.

przemysł

Autor: USFWS Mountain-Prairie
Źródło: http://www.flickr.com
Podobnie jest w pozostałych dziedzinach przemysłu. W przypadku przemysłu spożywczego nierzadko wykorzystuje się czujnik pt100. Jest to uniwersalne urządzenie stosowane do pomiaru temperatury dla przykładu w piekarnikach służących do wypieku pieczywa. Podczas masowej produkcji pieczywa trudno spodziewać się ażeby piekarz przeczuwał czy temperatura w piecu jest odpowiednia. Czujnik pt100 posiada wszechstronne użycie dzięki temu że zakres temperatur w których funkcjonuje jest dość duży.

Może Cię zainteresować – JUMOPozwala to aby czujnik (rekomendują nas) pt100 stosowany był również w przemyśle chłodniczym. Drugą gałęzią przemysłu spożywczego gdzie (skorzystaj z promocji na profil podokienny- https://www.metal-plast.pl/nowosc-das-profil-podokienny-dla-wymagajacych/) stosowane są przeróżnego rodzaju czujniki tj. przetwornik ciśnienia są browary. Ilości półproduktów płynnych wykorzystywanych w procesie produkcji nastręcza użycia pneumatycznych systemów transportowych gdzie newralgiczną sprawą jest monitorowanie właściwego ciśnienia w instalacji. Służy do tego między innymi przetwornik ciśnienia. Automatykę przemysłową wykorzystuje się oczywiście też gdzie indziej.

W chemicznym przemyśle częstokroć wykorzystywane są w procesie produkcji niebezpieczne dla zdrowia związki, stąd niezbędność zastosowania automatów. To chyba sfera gdzie w największym stopniu wykorzystuje się pracę różnego rodzaju czujników oraz pozostałych urządzeń mieszczących się pod nazwą właśnie automatyki przemysłowej JUMO. Elementy automatyki przemysłowej takie jak czujnik pt100 wykorzystywane są w również w energetyce, silnikach itp. Przetwornik ciśnienia stosuje się do monitorowania harmonijnej pracy linii przesyłowych.