Do jakich zadań wykorzystuje się sprężarki?

Sprężarki bywają rozmaite i pełnią wiele funkcji. Dlatego też wybranie odpowiedniej sprężarki powietrza nie jest zwyczajowo rzeczą banalną. Aby dobrze dokonać wyboru najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samym zagadnieniem i poznać, jak funkcjonują takie urządzenia. W dwudziestym pierwszym wieku warto bowiem wiedzieć wiele o produkcie, jaki pragnie się zakupić.

sprężarki powietrza to maszyny energetyczne, których zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu, to jest nadanie określonej energii kinetycznej. W takiej sprężarce ciśnienie ssawne jest trochę niższe od ciśnienia atmosferycznego, z kolei ciśnienie tłoczne jest znacznie wyższe od atmosferycznego. Sprężarki, w jakich ciśnienie ssawne jest ciągle istotnie niższe, a ciśnienie tłoczne jedynie odrobinę wyższe od ciśnienia otoczenia nazywane są w większości wypadków pompami próżniowymi. Warto pamiętać, że sprężarki w czasie ich działania wydzielają wielką ilość ciepła, jakie musi być gdzieś odprowadzone. Pomocne są tutaj systemy chłodzenia sprężarek. Są one bardzo podobne do układów chłodzenia znanych z silników samochodowych. W sprężarkach zawsze dla mniejszych jednostek stosuje się chłodzenie bezpośrednie, z kolei dla tych większych jednostek stosuje się pośrednie z chłodnicą. Sprężany gaz w urządzenia w różnych wypadkach jest również chłodzony poprzez tak zwane chłodzenie (sprawdź chłodzenie szaf sterowniczych tutaj) międzystopniowe.

Sprężarki dzieli się ze względu na stosunek sprężania na: wentylatory, dmuchawy, kompresory. Ze względu na budowę da się je też podzielić na te wyporowe. Takie sprężarki funkcjonują na zasadzie tłoka przemieszczającego się w zamkniętym cylindrze. Zmniejszająca się objętość powietrza powoduje znaczący skok ciśnienia w samym cylindrze. Najprostszym przykładem takiej sprężarki powietrza (wyporowej) może być przykładowo zwykła pompka rowerowa. Do sprężarek tego gatunku zaliczyć można urządzenia: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, wirujące z tłokami, czy też łopatkowe. Drugim rodzajem są w tym wypadku sprężarki przepływowe gdzie przyrost ciśnienia gazu następuje na skutek działania dobrze ukształtowanych ruchomych elementów wirnika i nieruchomych części kierownicy urządzenia. Te daje się podzielić na promieniowe, osiowe, wirowe. Jeszcze odmienny podział tyczyć się może mobilności sprężarek i ilości stopni, które one posiadają.

Sprężarki powietrza są rozlegle stosowane w przemyśle, głównie do napędu różnego rodzaju maszyn. Dużo sprężarek stosuje się do kluczy pneumatycznych, wiertarek bądź młotów. Można je także zastosować do piaskowania, malowania natryskowego albo też do pompowanie opon samochodowych. Dużo zależy tutaj od personalnych wymogów klienta lub potrzeb firmy.

Świetnym posunięciem może okazać się kupno sprężarek z popularnych i cenionych firm.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu sądzisz, że warto jest głębiej poznać to zagadnienie, to dodatkowo zerknij tutaj badania wzorów przemysłowych.

Ogromną ilość przykładów konkretnych marek produkujących takie urządzenia można odnaleźć w sieci wpisując chociażby zapytanie sprężarki powietrza.