Odlewnie na polskim rynku

Odlewnie są zakładami przemysłowymi trudniącymi się produkcją odlewów to znaczy przedmiotów powstających w wyniku zalania formy płynną masą. W zależności od materiałów, z których produkuje się odlewy wskazać można odlewnie staliwa, żeliwa, w tym żeliwa ciągliwego oraz metali nieżelaznych. Znaczna większość odlewni trudni się wytwarzaniem odlewów w celach usługowych, pozostałe produkują odlewy artystyczne. Współcześnie działające odlewnie artystyczne obejmują swoją działalnością teren całej Polski. Sprzedają: elementy wystroju wnętrz, rzeźby, płaskorzeźby, statuetki, medale, tablice pamiątkowe, patery, popiersia, drzwi spiżowe i wiele innych. Przedsiębiorstwa produkujące odlewy artystyczne wytwarzają zarówno odlewy własnego projektu, jak i zamówione przez klienta. Propozycja handlowa firm jest stale poszerzana i adresowana jest również do krajów sąsiedzkich.

Odlewnie usługowe i artystyczne

przemysł

Autor: Anonymous Account
Źródło: http://www.flickr.com

odlewnie – odlewnie aluminium ALWRO usługowe w przeciwieństwie do artystycznych trudnią się produkcją odlewów dla przemysłu górniczego, maszynowego, budowlanego, energetycznego, hutniczego, kolejowego czy cementowego. Przykładami odlewów dla przemysłu maszynowego mogą być koła zębate, koła napędowe, wirniki, obudowy przekładni czy korpusy główne. Oprócz odlewów przeznaczonych dla dużych firm i przedsiębiorstw zakres działalności odlewni to również obróbka na specjalne zamówienie. Niektóre odlewnie (odlewnie aluminium ALWRO) poza standardowymi odlewami wykonywanymi przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii rozszerzają swoją działalność o niepowtarzalne odlewy, dzięki czemu podnoszą swoją konkurencyjność.

Przemysł ciężki do produkcji wykorzystuje żelazo, natomiast lekkie elementy konstrukcyjne produkowane są z aluminium. Odlewy z aluminium mają trzykrotnie mniejszy ciężar niż żelazne, dzięki czemu często używane są w branży motoryzacyjnej oraz przemyśle lotniczym i okrętowym. Ich wielkim atutem jest odporność na warunki pogodowe oraz łatwość poddawania się spawaniu. Odlewnia aluminium produkuje odlewy w formach piaskowych, kokilowo-grawitacyjnych, ciśnieniowych. Polskie odlewnie mogą pochwalić się wysoką pozycją na europejskim rynku odlewniczym. Biorąc pod uwagę wielkość produkcji, polskie odlewnie, znajdują się w pierwszej dziesiątce wśród krajów europejskich. Wprowadzanie najnowszej technologii i atrakcyjne pomysły sprawiają, że polskie odlewnictwo jest na wysokim poziomie produkcji. Jest widoczne na rynku europejskim i jest konkurencyjne dla zagranicznych firm odlewniczych (więcej informacji).