Warto inwestować w nowoczesne oświetlenie, a jest nim tak naprawdę technologia LED. Co powinniśmy wiedzieć?

Oświetlenie LED jest nowatorskie i niezawodne, tak więc korzysta z niego coraz większa ilość osób. Tradycyjne żarówki już całkowicie odchodzą do poprzedniej epoki, ponieważ LED to zdecydowanie większa ilość korzyści – krótko, ale przede wszystkim długofalowych. Co jednakowoż warto wiedzieć na ten temat?

Ażeby taśma (przeniesiony tutaj) LED działała najlepiej przez długi czas, trzeba zagwarantować jej odpowiednią temperaturę pracy wybranie poprzez dobranie właściwej klasy produktu do danego użycia. Poniżej krótki przewodnik, do którego wykorzystania najlepszy jest określony rodzaj taśmy.

Pierwsza z nich taśma IP20 to rodzaj o zabezpieczeniu w standardzie ip20. Nadaje się wszędzie w tych miejscach, gdzie nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z wodą. Sprawdzi się więc idealnie na sufitach, także w łazience. Co najlepsze, tej samej taśmy użyjemy, jak będzie ona narażona na zalanie stałe. Trzeba ją jednak wtedy chronić profilem aluminiowym. Tylko taśmę ip20 możemy wykorzystywać do profili aluminiowych, frezów i pozostałych miejsc, w których odprowadzanie ciepła będzie ograniczone. Nie można zapomnieć, iż takim miejscem jest również sufit w pomieszczeniu, jako miejsce, w którym w sezonie grzewczym tworzy się o wiele wyższa temperatura, niż ta, którą można odczuć.

taśma ledowa

Autor: ricardo lafuente
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny rodzaj taśma IP65 ma całkowicie inną charakterystykę. Sylikonowa powłoka bardzo dobrze chroni ją przed urazami mechanicznymi. Taśma ip65 będzie więc najbardziej trafnym wyborem tam, w jakim miejscu może być podatna na uszkodzenia. Nie nadaje się ona niestety do miejsc, w jakich będzie stale poddawana działaniu wody – jest ubezpieczona przed chwilowym zalaniem, potrzebuje jednakże potem suszenia. Trzeba pamiętać, iż sylikonowa powłoka, jaka tak dobrze zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych utrudnia chłodzenie taśmy. Nie możemy jej więc montować w profilach aluminiowych, frezach czy wnękach oraz innych wspomnianych wcześniej miejscach o dość znacznej temperaturze lub niewystarczającej wentylacji.

I ostatnia taśma IP68. Wspomniane wcześniej standardy dotyczyły taśm o napięciu 12V. W takim przypadku mamy zaś do czynienia z taśmą 230V. Jest ona zabezpieczona przed działaniem wilgoci, promieni słonecznych i urazów mechanicznych.serdecznie zapraszam na (kliknij tu)Stosujemy ją jednak wyłącznie na zewnątrz, bo potrzebuje ona bardzo dobrej wentylacji. Idealnie nadaje się ona do podświetlenia ogrodów lub elewacji budynków. Taśmy 230V nie powinniśmy montować pod wodą, ponieważ nawet minimalna nieszczelność może zagrozić porażeniem, a w najlepszym wypadku uszkodzeniem instalacji.