Szlifowanie – na co trzeba zwrócić atencję przy selekcjonowaniu tarczy oraz w jaki sposób się do tego ubrać?

Szlifowanie jest to modyfikacja wykończeniowa nawierzchni przy użyciu narzędzi ściernych, w toku której pozyskuje się znaczące szczegółowości wymiarowe i kształtowe oraz miniaturową chropowatość. Co trzeba wiedzieć przy wyborze tarczy do szlifowania i dodatkowo jak musimy przy tego typu zabiegu ochraniać nasze ciało?

Szlifierka kątowa

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch.pl
Szlifierki służą zwłaszcza do cięcia i polerowania metalu jak również pozostałych twardych surowców. W większości wypadków używa się ich do przepoławiania prętów zbrojeniowych, stali, cięcia betonowych i ceramicznych elementów, a także do szlifowania sztywnych nawierzchni.

Szlifierkami określonymi do podstawowych domowych i warsztatowych zastosowań, są te o wielkości tarczy 115 mm. Dobre tarcze do szlifowania zapewniają usuwanie rdzy, przycinanie płytek. Dla użytkowników, jacy wykorzystują szlifierkę niezwyklej intensywnie, dla przykładu w pracach w warsztacie, w pracach remontowych czy przy delikatnych pracach budowlanych dobrym wyjściem będzie taka o wielkości tarczy 125 mm.

Dostępna jest duża gama akcesoriów, takich jak szczotki polerskie, kamienie szlifierskie jak również tarcza – świetna strona – do szlifowania z rzepem. Spore szlifierki kątowe do zastosowań profesjonalnych to machiny z tarcza szlifierską o wielkości 180 lub 230 mm. Przy wykonywaniu jakiejkolwiek pracy tego rodzaju urządzeniem nie należy nie pamiętać o odpowiednim kostiumie. Spodnie robocze do pasa to trzon , chronią nas przed poparzeniami oraz pozostałymi przypadkami mogącymi wystąpić przy pracy. Znaczna ilość kieszeni dostarcza dobrą praktyczność spodni.

W podobny sposób znaczącym elementem ubioru są robocze kurtki, które są niezrażone na działanie szkodliwych elementów, takich jak np. iskra. Są przeważnie też wodoszczelne.

Ażeby skutecznie i skutecznie używać szlifierki wielce ważnym elementem jest selekcja stosownej tarczy. W zależności od pełnionej pracy, tarcze do szlifowania można podzielić na nieco grup. Przy pracy na tym urządzeniu musimy pamiętać o dobrym ubiorze, gdyż jesteśmy non stop narażeni na niebezpieczeństwo.