Prasy hydrauliczne – gdzie poza przemysłem?

Wielu ludziom obce jest pojęcie LARP-ów. Są to gry fabularne rozgrywane na żywo w terenie. Czasami trwają kilka dni, czasem zaledwie kilka godzin. Możemy przyrównać je do sztuki teatralnej, oczywiście rozgrywanej bez dokładnego scenariusza. Każdy uczestnik odgrywa tam przypisaną rolę i bierze udział w budowaniu historii.

arapneumatik, przemysł
Co jednak najbardziej przyciąga uwagę w osobach zafascynowanych tymi grami, to ich oryginalne kostiumy. Znakomite, ręcznie robione zbroje, szyte na wymiar kaftany i buty, robione wedle życzenia torby i imitacje broni – wszystko to wzbudza podziw i zazwyczaj kosztuje sporo. Jedna, doskonale wykonana zbroja z naturalnej skóry może być warta nawet dziesięć tysięcy złotych. Nic dziwnego. Zrobienie jej to trudna i angażująca praca wymagająca wielkich zdolności i świetnie zaopatrzonego warsztatu.

Chciałbyś poznać więcej na ten temat – zapewne przypadnie Ci do gustu bieżąca publikacja, którą opracowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Po więcej detali kliknij w link.

Dziwić może, że przy tworzeniu zbroi wykorzystuje się prasy hydrauliczne, lecz tak rzeczywiście jest. Mnóstwo wytłaczanych zdobień wykonuje się właśnie w taki sposób. Metodą wykorzystywaną także przy robieniu tych pięknych strojów jest zgrzewanie.

Wykonanie jednej zbroi czasami trwa nawet i parę tygodni. Gdy jest bardzo ozdabiana, ma wiele elementów lub przykładowo zrobiona jest z niewielkich, ręcznie łączonych płytek o powierzchni zaledwie kilku centymetrów. Każdy rzemieślnik ma w swoim warsztacie wiele rodzajów noży do wycinania materiałów, młotki, praski, wiele wzorników i mnóstwo innych elementów, lecz same przybory nie mają żadnego znaczenia bez ogromnego talentu. Wstępne rysunki zbroi często są odbiciem upodobań i temperamentu artysty. Jedne będą bardziej mroczne inne delikatne wymagające koronkowej pracy.

Rozwiązania dla przemysłu: –>

technika próżniowa, arapneumatik
Maszyny w warsztacie rzemieślnika parającego sięrobieniem zbroi mogą wyglądać nawet groźnie. Ciężkie, wielkie skrzynie, siłowniki hydrauliczne, wyżynarki – mnóstwo tego. Wydaje się, że zagadnienia takie jak budowa maszyn są każdemu z pracowników nieobce. Mimo jednak, że z postępem technologii coraz więcej elementów przy tworzeniu zbroi można wykonać używając maszyn, to jednak wspaniałych ozdobnych detali nie uda się wykonać innym sposobem, jak tylko ręcznie. Między innymi z tego powodu stroje te nie należą do niedrogich. To owoc wielu tygodni pracy i ogromnego talentu artysty, który w każdy element wkłada wiele serca i wysiłku. Dobrze jest o tym wiedzieć, gdy będziemy oglądać wspaniałe kostiumy uczestników gry.