Obrazujemy kwestię obróbki cieplnej

Generalnie metale stosowane są w zasadzie w każdej gałęzi przemysłu. Bardzo wiele wytwarzanych produktów jest z metalu lub posiada metalowe elementy. Analogicznie jest ze stopami. Na przykład stopy aluminium występują w ogromnje liczbie rodzajów. Uzyskiwane są indywidualnie pod określone zapotrzebowanie. Parametry i cechy stopu zależą bowiem nie tylko od substancji składowych, ale także od procentowej zawartości określonych elementów w stopie.

wykonanie obróbką cnc

Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Produkowane są zwykle dla otrzymania dużej wytrzymałości i trwałości. Jest ogromną liczbę typów stopów, gdyż wiele metali można ze sobą zestawiać dla uzyskania określonych właściwości lub wyglądu. Jeżeli chodzi o ten drugi czynnik, przykładem może być tombak, który jest stopem miedzi i cynku o wyraźnym żółtym odcieniu. Dzięki temu może być stosowany jako zamiennik złota.

Stopy wykorzystywane w medycynieSzeroko znanymi stopami metali są tak zwane amalgamaty. Jest to pewien rodzaj stopów, zawierających różną ilość rtęci. Stop ten znany jest w pierwszej kolejności ze swego zastosowania w gabinetach dentystycznych. Jeszcze kilka lat wcześniej powszechne było zastosowanie tego stopu do wykonywania plomb dentystycznych. Po jakimś czasie jednak wykazano, że po określonym czasie noszenia amalgamatowej plomby trująca rtęć uwalnia się z niej do jamy ustnej. Oprócz tego uwzględniono również aspekt estetyczny. Plomby z tego materiału miały bowiem ciemną barwę. Zostały zastąpione białymi plombami nowego typu. Ponadto inny rodzaj amalgamatu wykorzystywany jest w termometrach, bowiem daje większe możliwości pomiarowe niż czysta rtęć bez dodatków.

Stal

przygotowanie do obróbki cnc

Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością najpopularniejszym stopem metali jest stal. Ma ona także szerokie zastosowanie. Stal jest często używana z uwagi na swoją dużą wytrzymałość i to, że możliwa jest obróbka cieplna tego stopu.

Jeżeli sądzisz, że odnajdziesz przyciągające oko treści w sieci, to przejdź do opisywanego problemu i kliknij w odnośnik znajdujący się tutaj.

W kwestii zastosowania, przede wszystkim stal – kliknij tutaj – wykorzystywana jest jako element konstrukcyjny budynków (link referencyjny). Ze stali tworzone są także części dużych urządzeń jak na przykład samoloty lub statki. Jedną z odmian tego stopu jest stal nierdzewna. Znajduje ona zastosowanie na przykład w akcesoriach używanych w kuchni, gdyż, jak sama jej nazwa wskazuje, nie rdzewieje w kontakcie z wodą oraz z żywnością.