Co trzeba zrobić aby obsługiwać taki sprzęt jak dźwig?

Ekscytującą pracą może wydać się praca na sporych wysokościach. Pracownicy, którzy mają okazję jej doświadczyć są osobami pracującymi na budowie. Jednakże prawidzą wysokość mogą dopiero odczuć streując żurawie wieżowe.

Z czym się wiąże praca na żurawiu wieżowym

Żuraw wieżowy to urządzenie będąca obecnie największą maszyną roboczą. Wymieniamy różne rodzaje tych maszyn – są one np. stacjonarne, to znaczy budowane w konkretnym miejscu. Takim punktem ustawienia żurawia może być np. najwyższa kondygacja budowanego wieżowca. Żurawie wieżowe są używane przy stawianiu wieżowców, ale to nie jedyna misja do jakiej są wykorzystywane. Mają zastosowanie w branżach takich jak: górnictwo, przemysł kolejowy, etc. Żurawie wieżowe na stałe zadomowiły się w panoramie Gdańska, gdzie używane są przy budowie statków. W Polsce maszyny te mają wysokość mniej więcej od 30 do 50 m. Dlatego rozważając zatrudnienie na żurawiu trzeba mieć pewność o nieobecności lęku wysokości. Zajęcie te wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, dźwig (zobacz tutaj dźwigi szczecin) jest przystosowany do unoszenia ciężaru nawet do 80 000kg! Autor:

Jeżeli niepokoi Cię powtarzalność przeprowadzanych na dźwigu operacji – nic bardziej mylnego. Wyobraź sobie jak pierwszego dnia pomagasz przy budowaniu wieżowca, a kolejnego jest to np. dom. Praca ta na pewno wymaga wielkiego skupienia.

dźwig na placu budowy

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com

Pod żadnym pozorem nie wolno naginać reguł BHP, gdyż może skończyć się to nieszczęściem. Płaca na tej posadze wbrew przekonaniu nie są zbyt wysokie, jednak wciąż nie przedstawiają się najgorzej. Szczególnie w przypadku gdybyś pragnął wyjechać za granicę.

W jaki sposób zdobyć pozwolenie do obsługi żurawi wieżowych

Ścieżką do uzyskania koniecznych uprawnień jest zrobienie specjalnego kursu. Aby móc zrobić kurs należy mieć skończony 18 rok życia. Ponad to wymagane jest najmniej wykształcenie podstawowe. Następnym warunkiem jest brak przeszkód zdrowotnych, potwierdzony przez upoważnionego lekarza. Kurs nie jest tanie, jednak szybko zwraca się po znalezieniu zatrudnienia. Kurs obejmuje w sobie kilkadziesiąt godzin zajęć w praktyce i teorii. Na zakończenie szkolenia czeka Cię sprawdzian państwowy, który dogląda komisja UDT. Tak przyszykowany możesz zacząć niezwykle ciekawą pracę jako operator. Już teraz znajdź ośrodek szkoleniowy i zgłoś się na kurs!