Co należy wiedzieć o sprężynach?

Na lekcjach fizyki tylko wybrani przykładali wagę do problemów wyjaśnianych przez panią na tablicy. Pojawiały się tam magiczne sformułowania, takie jak energia kinetyczna, energia potencjalna pola lub sprężystości… Ciężko oczekiwać radości i entuzjazmu na takie nazwy, jednak warto mieć ogólne pojęcie, jak takie czy inne fizyczne sformułowania oddziałują na nasz świat. Skomplikowane?

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Jedynie na początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność konkretnej, sprężystej bryły, do wykonania pewnej pracy fizycznej. Jednym słowem: sprężyny. Tu warto zastanowić się, jak często spotykamy w ciągu dnia sprężyny w wielu formach i w przeróżnych użyciach, nieraz zupełnie niedostrzegalne, schowane przed wzrokiem niewtajemniczonego.

Najprostszym przykładem sprężyny jest ten, jaki w pierwszej chwili nasuwa się na myśl: helisoidalny zwój drutu, który reaguje siłą po jego ściśnięciu. Takiego typu sprężyny odnajdziemy w najróżniejszych zastosowaniach, poczynając od zwykłych długopisów, poprzez resory samochodów, do amortyzatorów cięższych urządzeń, takich jak wagony kolejowe. Taka z pozoru bardzo prosta konstrukcja to zwyczajnie zrolowany drut bądź pręt (więcej) o różnych rozmiarach. Wytwarzanie takich sprężyn na naszym kontynencie i na całym świecie jest szczególnie powszechna przez wzgląd na liczne zastosowania.

Innym powszechnym typem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest tak wszechobecna, ale wszyscy, którzy mają w domach różne starszego rodzaju zabawki nakręcane kluczykiem, nakręcane zegarki na rękę czy zegary naścienne, może uświadomią sobie, jak często tego rodzaju sprężysty element stanowił napęd (www.arapneumatik.pl/k-42-napedy-liniowe-silowniki-elektryczne-parker-origa) bardzo przydatnych mechanizmów – również zegarów wież kościelnych i ratuszowych w wielu miejscowościach. Choć zegarowe sprężyny takich mikroskopijnych i takich monstrualnych rozmiarów to stosunkowo specjalistyczne części, tego rodzaju sprężyny dotąd są obecne w licznych rozwiązaniach technologicznych i wytwarzane w naszych krajach.

Poza tymi kilkoma, przychodzącymi na myśl się w pierwszej kolejności, przykładami, fabryki wytwarzające części sprężyste proponują ogromną gamę pozostałych wyrobów: sprężyny do ściskania, do skręcania, taśmowe, a także tak zwyczajne elementy jak kółeczka do kluczy… A wszystko to opiera się właśnie na podstawowej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.