Zakładamy trawnik krok po kroku

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów. W prywatnych ogrodach nierzadko zajmuje dużą część przestrzeni, stąd powinien być zadbany, ażeby godnie reprezentować naszą parcelę.
Jest kilka podstawowych zasad, o jakich powinniśmy pamiętać przy pielęgnacji murawy.

stalowy klucz francuski

Autor: Phil Gradwell
Źródło: http://www.flickr.com
miejsca

Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com
nawóz substral

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót, powinniśmy wybrać właściwą mieszankę traw. Do ogródków przydomowych, w zależności od potrzeb posiadacza, właściwe będą mieszaniny: rekreacyjne, trawa sportowa, zaś dla ogrodów wiejskich, mieszaniny łąkowo-kwiatowe. Posiadając już wybrany odpowiedni gatunek trawy, przystępujemy do prac ziemnych. Zaczynamy od wyrównania gleby. Nawierzchnie trawiaste z pewnością najlepiej prezentują się na równych terenach. Kiedy na podłożu naszej działki częstokroć zalega woda po większych opadach, należy zainwestować w układ drenów. Następną czynnością jest przekopanie gleby, aby roślinki miały dobry dostęp do wody jak też tlenu. Na niedużych obszarach prace te wykonujemy ręcznie, na dużych powinno się zaopatrzyć się w glebogryzarkę bądź zaangażować kogoś do pomocy. Tak przygotowana gleba nastręcza teraz oczyszczenia z niepożądanych rzeczy kamieni a także chwastów.

Zaciekawił Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to wejdź do nowego artykułu i czytaj dalej redukcje stalowe o tym, co najbardziej Cię ciekawi.

Odpowiednią czynnością będzie też poprawienie składu gleby, m.in. przez dołączenie warstwy torfu. W taki sposób przygotowana gleba jest dobrą podstawą pod piękny trawnik – sprawdź.

Teraz należy zastanowić się nad sposobem założenia trawnika. Jeżeli nie oczekujemy natychmiastowych efektów, można zdecydować się na siew nasionek. Najodpowiedniejszym czasem siewu będzie kwiecień oraz sierpień. Gleba musi być zwilgotniała – trawy sportowe.

Przed siewem trzeba dodatkowo rozbić grudki ziemi na małej głębokości. Nasiona wysiewać można ręcznie, prósząc ziarna wprost na glebę. Aby nasza trawa zachwycała, nie zapomnijmy o nawożeniu. Przeprowadzamy je 4 razy w sezonie. Możemy spożytkować nawóz Substral.