Z jakiego powodu trzeba zadbać o specjalistyczne oleje do maszyn rolniczych?

Urządzenia rolnicze działają w trudnych warunkach, narażone na spore ilości kurzu, wysokie temperatury i poważne obciążenie. W okresie zimowym z kolei spoczywają biernie, narażone na działanie niskich temperatur oraz rdzy. Specjalistyczny osprzęt rolniczy można chronić, stosując dedykowane oleje i smary.

maszyny rolnicze

Autor: Airwolfhound
Źródło: http://www.flickr.com
W sklepach nabyć można różnego typu oleje do maszyn rolniczych. Trzeba zwrócić uwagę na przeznaczenie konkretnego specyfiku. Produkowane są oleje hydrauliczne, przekładniowe i oleje smarujące silniki spalinowe. Wszystkie one spełniają jasno określone role i muszą charakteryzować się wybranymi cechami. I tak: oleje smarujące silniki mają ograniczać tarcie, a także obniżać temperaturę podzespołów silnika, chroniąc je przed przegrzaniem.

Dodatkowo muszą chronić silnik przed korozją. Oleje przekładniowe muszą wykazywać się umiejętnością przenoszenia obciążeń, a oleje hydrauliczne mają za zadanie zapewnić prawidłową pracę pompy i oleje – więcej w serwisie -iegać możliwym stratom ciśnienia oraz energii. Dzięki dobrze zakupionemu olejowi, system hydrauliczny będzie w 100% bezawaryjny i bezpieczny we wszystkich warunkach, również przy maksymalnym obciążeniu.

Oleje do maszyn rolniczych odznaczają się ponadprzeciętną lepkością. Ponadto nie pienią się i są odporne na działanie wyjątkowo wysokich i bardzo niskich temperatur. Oleje te najczęściej są mineralne, czasami zdarzają się syntetyczne. Uzupełnia się je o

maszyny rolnicze

Autor: Official USS Theodore Roosevelt (CVN 71) Page
Źródło: http://www.flickr.com

preparaty antyzużciowe, antyutleniające i przeciwkorozyjne. Wybierać można spośród olejów sezonowych na lato lub zimę, ale coraz częściej używane są specyfiki wielosezonowe. Na rynku można też coraz łatwiej znaleźć tak zwane oleje wielozadaniowe , spełniające wiele zadań jednocześnie i będące całościową ochroną maszyn rolniczych.

Bez względu jednak na to, jakiego typu olej wybierzemy, należy pamiętać o tym, iż powinien on być olejem dobrej klasy. Trzeba również regularnie wymieniać oleje, tak, żeby nie utraciły swoich przymiotów i aby odpowiednio mogły chronić osprzęt przed szybszym wyeksploatowaniem i pojawianiem się wad. Kupno oleju nawet z najwyższej półki jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż naprawa maszyny, czy nawet jej zamiana na inną.

Ciekawi Cię, jakie są autorskie źródła (http://arapneumatik.pl/)? W takim razie pragnę zaprosić Cię, abyś zalogował się na moją inną stronę. Tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Nie zapominajmy, że maszyny rolnicze są obowiązkowe w pracy na orce i każda godzina bez sprawnego osprzętu skończyć się może wielkimi stratami.